Świat dotyku i dźwięku

Wydawnictwo Trzecie Oko

Marek Kalbarczyk, człowiek o wielu specjalnościach, o którym nie wiadomo, kim jest najbardziej: matematyko-informatyk, menadżer, działacz, założyciel Fundacji Szansa dla Niewidomych, polityk, dziennikarz, muzyk amator. Znalazł dziedzinę, na której zależy mu najbardziej – literaturę, pisarstwo!

Zaczęło się niespodziewanie, kiedy jako niewidomy zapragnął opowiedzieć, jak to jest nic nie widzieć. W roku 2003 napisał pierwszą swoją książkę wydaną przez WSIP. Została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, wobec czego napisał kolejną: „Czy niewidomy może zostać prezydentem?” Może? Jak sądzicie?

I ta książka została bardzo dobrze oceniona, a wtedy rozwiąał się worek z poradnikami rehabilitacyjnymi, przewodnikami krajoznawczymi, aż wreszcie wielowątkowymi powieściami. Na miano przeboju zasługuje książka „Smak na koniuszkach palców” napisana razem z wybitnym intelektualistą i dziennikarzem kulinarnym Piotrem Adamczewskim. Po tragicznym wypadku jego przyjaciela – niewidomego profesora matematyko-fizyka Witolda Kondrackiego napisał o nim wspomnienie pt.: „Epilogi przywracające nadziejęa ”, następnie książkę opisującą życie bez obrazów pt.: „Obrazy, które gdzieś hen uciekły”.

Najnowsza książka Marka Kalbarczyka pt.: „Ich trzecie oko” to niesamowita historia czterech najpierw chłopaków, później dorosłych  mężczyzn, których łączy życiowy pech – stracili wzrok. I łączy ich coś jeszcze – mimo tego pecha osiągnęli sukcesy i niemal zawsze byli szczęśliwi! Książka nie jest biografią, ale jest oparta na wielu autentycznych wydarzeniach.

Dzieje bohaterów są przedstawione na tle historii drugiej połowy XX wieku. Wojna, utrata wszystkiego, później szalejąca komuna. Wśród innych żyją rodziny naszych bohaterów. Wszyscy mają mnóstwo trudności, ale udaje się im „wyjść na swoje”. Czasem wygląda na to, że niewidomi mają łatwiej od innych – jak bowiem można ich ścigać i karać za opozycyjność?

Książka to także ideowy spór – czy brak zdrowia może być powodem, by obrazić się na Boga, czy przeciwnie – zauważyć, że tutaj na ziemi nie jest lekko, a tam na wszystkich czeka nagroda.

Jacy zatem są niewidomi? Niektórzy są załamani i nieobecni, inni jednak potrafią studiować, pracować, być naukowcami, menadżerami, tłumaczami, a nawet podróżnikami. Wystarczy, że ożywią swoje trzecie oko, a już widzą więcej od innych. Każdy może to osiągnąć pod warunkiem jednak, że sięgnie po książki Marka Kalbarczyka, niewidomego, po którym nie wiadomo czego się jeszcze spodziewać.

Książki kupisz tutaj:
Sklep wydawnictwa Trzecie Oko
Księgarnia internetowa PWN