Oferta książek

Wydawnictwo Trzecie Oko

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem publikacji

Aby zamówić interesujące Cię publikacje przejdź do zakładki Sklep lub napisz na adres: wydawnictwo@szansadlaniewido mych.org.

Katalog wydawniczy

Wersja online: https://pliki.altix.pl/AAAPUBLIKACJE/KATALOG_WYDAWICZY_online.pdf

„Ich trzecie oko” wydanie drugie uzupełnione i rozszerzone


Autor: Marek Kalbarczyk
Przedmowa: Krzysztof Skowroński

„Ich trzecie oko” to opowieść o ludziach, którzy nie widzieli od urodzenia albo w wyniku pechowych zdarzeń stopniowo lub nagle tracili wzrok. Autor opowiada o ich losach na tle wydarzeń historycznych drugiej połowy XX wieku. Jak wtedy radzili sobie niepełnosprawni, niewidomi i słabowidzący? Szalała „komuna”, panoszyły się służby, na półkach sklepowych pustki, powszechny brak pieniędzy, a jednak trzeba było żyć i robić coś wartościowego. Mimo trudności Polacy poradzili sobie, przetrwali, a nawet osiągali sukcesy – również niewidomi!
Książka nie jest stricte biograficzna, ale bohaterowie przypominają przyjaciół autora. Jeden z nich to jakby on sam. Tak się złożyło, że autor opowiada o wybitnych niewidomych – zapewne dlatego, że właśnie takich znał i takimi się otaczał.
Marek Kalbarczyk jest optymistą i wszystko widzi w barwach różowych, często nawet przesadnie. W swoich książkach stara się więc udowodnić, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje, a jedynie przeszkadza. Bohaterowie książki osiągają sukcesy dzięki swoim zdolnościom, pracowitości, a także tytułowemu trzeciemu oku. Mało kto o nim wie i myśli, a każdy je ma. Czym ono jest? Autor nawiązuje do metafizycznej koncepcji „trzeciego oka”, według której istnieje specjalny zmysł odczuwający „rzeczy”, których nie da się zobaczyć. O ile każda religia czy filozofia definiuje, a nawet posiada dla trzeciego oka właściwą sobie nomenklaturę, wszyscy świadomie lub nieświadomie, w stopniu większym lub mniejszym, korzystają z tego dobrodziejstwa i wiedzą o rzeczywistości więcej niż potrafią odebrać innymi zmysłami. W ten sposób wyczuwa się zagrożenia albo przewiduje sukcesy, a ludzie niewidomi wyczuwają na swojej drodze przeszkody, które dzięki temu mogą ominąć – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wyznawcy religii Wschodu identyfikują trzecie oko z pojęciem ćakry (czakry) o nazwie Adźńa, bramą prowadzącą do innych rzeczywistości i przestrzenią wyższej świadomości, a wyznawcy New Age ze stanem oświecenia, obrazem stanu umysłu o poważnym duchowym i parapsychologicznym znaczeniu.
Tymczasem niewidomi – nie mogąc widzieć normalnie – wszystko co słyszą lub dotykają zamieniają na wyobrażenia ułatwiające orientację w przestrzeni oraz dowiadywanie się przede wszystkim o świecie materialnym, ale i również o niematerialnym.

Fragmenty wybranych recenzji:
„Całkowicie zmieniła moje podejście do niepełnosprawności.”
„Bardzo ciekawie opisane aspekty historyczne, które nie stanowią całości, a jedynie tło wzbogacające powieść.”
„Książka jest ewenementem w kwestii opisu świata przedstawionego. Mimo, że autor opisuje świat również z punktu widzenia osób widzących, da się zauważyć skupienie na doznaniach przede wszystkim dźwiękowych, smakowych i dotykowych, co niezawodnie wskazuje na osobę niewidomą.” „Bardzo ciekawa perspektywa.”

59,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
719 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (9 tomów, cena za całość)

„Obrazy widziane trzecim okiem”

Autor: Marek Kalbarczyk

Jak to więc jest widzieć nie widząc? Autor twierdzi, że życie ludzi niewidomych urozmaica bogata wyobraźnia, kreowana przez trzecie oko. Co to jest? Do końca nie wiadomo, co ma na myśli Marek Kalbarczyk, twórca tego pojęcia. Zapytani o to inni niewidomi, odpowiadają w sposób zróżnicowany. Ich zdaniem to wyczucie przestrzeni i stojących na drodze przeszkód, możliwość wyobrażania sobie na podstawie bodźców docierających do innych zmysłów niż wzrok otoczenia, intuicja, a nawet jasnowidzenie. Tak czy inaczej wielu niewidomych korzysta z tej zdolności i ma z tego tytułu wiele radości. Wygląda na to, że autor właśnie tak ma, dzięki czemu swoim osobistym doświadczeniem może się podzielić z czytelnikami. Czy brak wzroku może bowiem zrozumieć ktoś, kto dobrze widzi? Zapewne najlepiej przedstawia to niewidomy, który mimo niepełnosprawności jest zadowolony ze wszystkiego co go spotyka i fascynuje się specyficznymi obrazami, widzianymi trzecim okiem.

W książce Marek Kalbarczyk opowiada jak się widzi, kiedy się nie widzi. Opisuje świat dotyku i dźwięku, w którym brak zwykłych obrazów niweluje bogata wyobraźnia. Twierdzi, że w świecie ludzi niewidomych mimo rozmaitych trudności, nie brakuje nadziei i radości, optymizmu, a nawet chęci pomagania innym. Może wbrew niepełnosprawności niewidomym łatwiej korzystać z różnych dobrodziejstw, których nie doceniają ludzie widzący.

Warto zatem wziąć do rąk tę książkę i dowiedzieć się o świecie często nieznanym, a tak ciekawym. Wtedy będzie można poznać, co to są dźwiękowe widowiska albo dźwiękowe zdjęcia, grafika, która nie ma kolorów lecz różnorodne wypukłości, albo alfabet, którego niemal nie widać, a jest i służy milionom ludzi na całym świecie. Niektóre obrazy gdzieś hen uciekły, a na ich miejsce „wskakują” inne, równie fascynujące.

Wydanie brajlowskie z zestawem tyflografik oraz audiobook: 945 zł

39,90 zł – wydanie czarnodrukowe

39,90 zł – audiobook

„Obrazy, które gdzieś hen uciekły”

Autor: Marek Kalbarczyk

To zbiór felietonów napisanych pierwotnie dla miesięcznika „Filantrop naszych czasów” zredagowanych teraz w formie interesującej książki. Jak się mają niewidomi wędrujący do pracy, gdy na dworze sążnista ulewa, wręcz oberwanie chmury, a pod stopami wielkie kałuże? A jak czują się, gdy panuje mróz, poślizgną się na lodzie i w wyniku upadku zgubią czapkę? Jak ją znaleźć? Autor dzieli się uwagami, jak to jest nie widzieć oraz zastanawia się, czy to tylko nieszczęście? Może to także bardzo specjalne wyróżnienie, dzięki któremu życie staje się bardziej wartościowe i ciekawsze? Gdy tak postrzega się to specyficzne doświadczenie, można swoje felietony tytułować przewrotnie i wręcz dowcipnie: „Ślepy los na wesoło”!


Fragmenty wybranych recenzji:
„Ciekawa książka. Nie przypuszczałam, że niewidomi umieją się śmiać z samych siebie i ze swojej „przypadłości”. Jestem pozytywnie zaskoczona!”
„Bardzo ciekawy zbiór felietonów. Zdecydowanie lektura dla każdej osoby wrażliwej i ciekawej świata.”
„Polecam każdemu, kogo choć trochę obchodzi los mniejszości!”

39,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
319 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (4 tomy, cena za całość)

„Jan Karski – wybitny dyplomata, honorowy obywatel i świadek nadziei”

Autor: Marek Kalbarczyk
Przedmowa: prof. Jan Żaryn

Książka jest poświęcona Janowi Karskiemu, jego misji i zasługom tak dla Polaków, Żydów, jak i całej ludzkości. Łodzianin był ważną i zasłużoną postacią w walce z masową eksterminacją ludności żydowskiej w czasie wojny. 
Był emisariuszem Polskiego Państwa Pod-ziemnego, ryzykował swoje życie, by ratować Żydów skazanych na śmierć w gettach i obozach zagłady. Heroiczna walka i próby zainteresowania świata tym dramatem stały się jego życiową misją.
Tak jak pomoc widzącego przewodnika jest niewidomym niezbędna, tak wszyscy ludzie potrzebują przewodników, którzy wskazują drogę do lepszego świata, w którym znajdzie się godne miejsce dla każdego. Taki był Jan Karski: niebywale odważny, pełen poświęcenia, inteligentny i mądry!

34,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
79 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (w 1 tomie)
139 zł – wydanie transparentne

„Smak na koniuszkach palców”

Autor: Marek Kalbarczyk, Piotr Adamczewski

Sobota, czas przyjacielskich spotkań; kilka osób ma przyjść na miłą kolację. Kiedy rodzina zabiera się do głównych kuchennych przygotowań, wyłączają prąd i robi się ciemno. Jak przygotować zaplanowane potrawy: sałatki i inne przekąski, zupę, pieczyste, drób i ryby? Można zapalić świeczkę, latarkę w komórce, ale czy to wystarczy? Niewidomy gospodarz okazuje się bardzo pomocny – nie musi patrzeć, a mimo to wie gdzie co leży i jak sobie poradzić – gdzie nożyk do obierania ziemniaków, sosjerka, solniczka, łyżki i widelce… Jak obrać jabłko, a jak oddzielić białko jajka od żółtka?
„Smak na koniuszkach palców” to także przewodnik po okolicach Warszawy, ciekawie opisujący tutejsze zabytki, krajobrazy, historię i kulturę Mazowsza. To również informator restauracyjny, poradnik kulinarny i książka kucharska. 
Publikacja pokazuje, że niewidomi mogą radzić sobie w kuchni prawie tak dobrze jak widzący. Zawiera 53 interesujące przepisy i procedury, jak bezwzrokowo wykonać przeróżne kuchenne czynności.

59,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne) 439 zł – wydanie brajlowskie z wypukłymi rycinami (cena za komplet – 4 tomy)
59,90 zł – Audiobook

„Epilogi przywracające nadzieję”

Autor: Marek Kalbarczyk
Przedmowa: Piotr Witt

To wspomnienie o niewidomym matematyko-fizyku, podróżniku, pisarzu i genialnym intelektualiście, profesorze Witoldzie Kondrackim. W opracowaniu tekstu mieli swój udział członkowie rodziny profesora, jego przyjaciele i współpracownicy. Czytelnicy ma-ją okazję poznać wyjątkowe przeżycia wybitnego naukowca, który mimo swej niepełnosprawności osiągnął tak wiele. Jego historia pokazuje, że niepełno-sprawność nie dyskwalifikuje w realizacji planów i marzeń. Zamiast martwić się tym, co się utraciło, można wyjechać do Indii, by tam szukać sensu życia, wsiąść na wielkiego słonia i oglądać świat oczami wyobraźni, albo pojechać do Korei i wśród gór uciekać przed goniącym wężem. Można tak dobrze poznać dalekie kraje, by stać się wytrawnym podróżnikiem i bodaj jedynym na świecie niewidomym organizatorem wypraw na Wschód.
Autor przypomina wieloletni dialog ze śp. profesorem, w którym każdy z nich starał się przekonać drugiego do idei, w które wierzył – chrześcijaństwo czy hinduizm? Przedwczesna śmierć naukowca przeszkodziła im obu w dojściu do jakiejś ostatecznej konkluzji – zostały tylko wspomnienia po wielu spotkaniach i przeżywanych przygodach o wspólnym mianowniku – wszystkie były niezwykłe.

49,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
319 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (w 3 tomach, cena za całość)

„Chopin à Paris. Une affaire non classée”

Autor: Piotr Witt
Przedmowa: Rafał Blechacz
Język: francuski
Tłumacz: Erik Veaux

Poznaj nowe fakty związane z pierwszym okresem pobytu Fryderyka Chopina w Paryżu. Jak mu się wtedy wiodło? Jak wyglądało życie wielkiego kompozytora i mistrza fortepianu, kiedy jeszcze nie zdobył ogólnoświatowej sławy? Okres, kiedy Fryderyk Chopin stał się sławny, znamy dobrze, a wcześniejsze perypetie? Zazwyczaj wspominamy wspaniałe koncerty zapowiadane na rozlicznych afiszach. Każdy krok Chopina był w okresie sławy odnotowywany w pamiętnikach m.in. jego uczniów, a najtrudniejszy w jego życiu etap, kiedy musiał wyjechać z kraju i tułać się po obcych salonach? 

Piotr Witt opisuje swoje odkrycie związane z określeniem dokładnej daty i miejsca przełomowego koncertu Fryderyka Chopina, po którym wszystko stało się proste i wspaniałe. Opisuje to w taki sposób, że nawet osoba na co dzień nie żyjąca muzyką poczuje jej wagę i da się wciągnąć w klimat Paryża pierwszej połowy XIX wieku.

129,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)

„Dotyk Solidarności”

Autor: Marek Kalbarczyk

To niezwykła książka o historii Solidarności i pokojowych przemianach w Polsce poczynając od robotniczych protestów roku 1976, utworzenia Komitetu Obrony Robotników, strajków roku 1980, okresu pierwszej Solidarności i stanu wojennego, po Okrągły Stół oraz ostateczne obalenie komunizmu. To wszystko z punktu widzenia osoby niewidomej i jej środowiska. O ile wszyscy mogą mówić o polskiej rewolucji jako wydarzeniu największej wagi, dla ludzi niepełnosprawnych miała ona jeszcze większe znaczenie. Do roku 1989 traktowani byli bowiem jak jednolita masa społeczna, dla której przygotowano jeden słuszny plan, którego uniknięcie było bardzo rzadkim wyjątkiem. W wyniku przemian nastąpiła zmiana tej nieludzkiej polityki i każdy uzyskał szansę na indywidualne podejście dotyczące procesu jego rehabilitacji i zintegrowania z resztą społeczeństwa. Trzeba było czekać aż do rewolucji solidarnościowej, by udało się przekonać władze, że każdy obywatel wymaga osobnej empatii i pomocy na miarę jego niedostatków i zdolności. To dzięki tamtym przemianom w roku 1992 powstawał system wsparcia osób niepełnosprawnych i instytucja, która to realizuje, a mianowicie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ten oto sposób ujawniła się realna różnica pomiędzy zakłamanym ustrojem narzuconym nam przez sąsiada ze wschodu i prawdziwym państwem opiekuńczym, do którego dążyła Solidarność.
Razem z ilustracjami oraz oryginalnymi zdjęciami z tamtych czasów książka stanowi świetne kompendium wiedzy.

29,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
159 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (w 1 tomie)
279 zł – wydanie transparentne

„Louis Braille – Dotyk Geniuszu”

Autor: Michael Mellor
Tłumacz: Eryk Zieliński

W roku 2009 przypadła 200. rocznica urodzin Louisa Braille’a, genialnego niewidomego Francuza, który przywrócił niewidomym nadzieję na normalne życie, a światu aktywność ludzi niewidzących. Dzięki niemu i stworzonemu przez niego systemowi zapisu (alfabetowi nazwanemu jego imieniem) mogli samodzielnie pisać i czytać. Już w XIX wieku po-wstawały specjalne szkoły, biblioteki i zakłady pracy. 
Niewidomi uzyskali zatem dostęp do literatury i wiedzy. 
Wydarzenie było tak ważne, że mimo upływu tylu lat, rocznica ta jest obchodzona na całym świecie, nie tylko przez organizacje działające na rzecz niewidomych. 
Co wiemy o Louisie Braille’u? Gdzie się urodził? Czy był widzący czy niewidomy? Jak to się stało, że został twórcą wypukłego pisma punktowego? W specjalistycznej literaturze polskiej znaleźć możemy artykuły biograficzne o Louisie Braille’u; brakowało jednak całościowej monografii przedstawiającej biografię tego wynalazcy. Dzięki staraniom Fundacji Szansa dla Niewidomych pojawiła się wreszcie i na polskim rynku wydawniczym. Michael Mellor opracował biografię Braille’a w sposób zupełnie wyjątkowy, bardzo atrakcyjny i nowatorski. Zatytułował ją „Louis Braille – dotyk geniuszu”. Na język polski przetłumaczył ją Eryk Zieliński. 

129,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
99,90 zł – audiobook
319 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (w 4 tomach, cena za całość)

„Perły Mazowsza dla Ciebie”

Autor: Marek Kalbarczyk

Marek Kalbarczyk, jak niemal każdy wyjeżdżał na wakacje i ferie daleko od swojego miejsca zamieszkania, a więc Warszawy. Kiedy zwiedził polskie miasta i wiele krajów, zorientował się, że całkowicie pominął swój region – Mazowsze! Ruszył więc w trasę i przekonał się o jego uroku. Relację z tej podróży przedstawia w swojej książce. Pokazuje nam mazowieckie krajobrazy i rozliczne zabytki. Opowiada o nich jako niewidomy rozumiejący czytel-ników widzących – prezentuje wiele wspaniałych fotografii. Sama opowieść jest niezwykła, ponieważ jest napisana jako relacja z wyjazdu niewidomego ojca razem z niedowidzącym synem, któremu pokazuje mazowieckie wspaniałości. Obaj mają fascynującą przygodę. Czy niewidomy człowiek może być fajnym ojcem? Czy może opowiadać o tym, co widać, mimo że sam tego nie widzi?
Nie koniec na tym – podczas przejazdów pomiędzy kolejnymi miejscowościami ojciec z synem rozgrywają partię szachów (oczywiście w pamięci). Aby nie było to dla młodego nudne, białe bierki są związane z imionami pozytywnych bohaterów polskiej i mazowieckiej historii, a czarne z negatywnymi. Na szachowej planszy spotykamy króla Jana Sobieskiego, Zygmunta Starego, hetmana Stefana Czarnieckiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, a po drugiej stronie carycę Katarzynę, króla Karola Gustawa i Janusza Radziwiłła.
Obraz Mazowsza uzupełniają relacje z wizyt w mazowieckich regionalnych restauracjach. To co się je w danym regionie jest przecież związane z jego historią i życiem wielu pokoleń, które ją współtworzyły.

59,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
439 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (w 4 tomach, cena za całość)

„Świat opisywany dźwiękiem”

Autorzy: Marek Kalbarczyk, Janusz Mirowski

Książka stanowi kompendium wiedzy o opisywaniu świata ludziom niewidzącym. To zarówno podsumowanie tej dziedziny, jak i próba rozbudowania standardów, dotyczących audiodeskrypcji obrazów naturalnych, dzieł sztuki i obiektów kultury. Jest to także próba poszukiwania ewentualnych luk pośród wcześniej spisanych zasad i kryteriów. 

Publikacja stanowi wyjaśnienie specyfiki niewidzenia i niedowidzenia oraz jest próbą przedstawienia ich konsekwencji. Jakie zatem wymagania stawia deskryptorom środowisko niewidomych?

39,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)
239 zł – wydanie brajlowskie w miękkiej oprawie (w 3 tomach, cena za całość)

„Dotrzeć do celu – czy niewidomy może zostać prezydentem?”

Autorzy: Marek Kalbarczyk, Monika Jurczykowska

Właśnie – czy może? Główny autor książki jest niewidomym informatykiem, matematykiem, menadżerem i doradcą rehabilitacyjnym. Od takich ludzi inni niewidomi oczekują odpowiedzi – jakie jest ich miejsce wśród osób pełnosprawnych, do czego mogą dojść.

Ten poradnik może być doskonałą pomocą w procesie rehabilitacji niewidomych i nowo ociemniałych. Czy osoba ociemniała po przejściu procesu rehabilitacji może powrócić do „normalnego życia”? Czy życie bez wzroku będzie na tyle „normalne”, by z sukcesem ubiegać się o fotel prezydencki?

39,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne)

239 zł – wydanie brajlowskie w 3 tomach

„Dotknij Wrocławia”

Autor: Marek Kalbarczyk

Dotknij Wrocławia

Przewodnik jest relacją spaceru autora i jego przyjaciół dookoła najstarszej części Wrocławia. Razem z nimi również Czytelnicy zwiedzają najciekawsze zabytki znajdujące się na tej trasie. Mogą obejrzeć (dotykowo) najważniejsze obiekty architektoniczne wrocławskiej Starówki w brajlowskiej wersji książki. Zostały one przedstawione w formie wypukłych rycin.

29,90 zł – wydanie czarnodrukowe (tradycyjne) 279 zł (2 tomy – druk transparentny z wypukłymi rycinami)

„Poznań pod palcami”

Autor: Marek Kalbarczyk

Wielkopolska jest jednym z najważniejszych regionów w Polsce. Wielu uważa, że najważniejszym. Dlaczego? Tutaj zaczęła się nasza historia. Przyjeżdżamy do Lednogóry, wsiadamy na prom i płyniemy na wyspę na Jeziorze Lednickim. Tam właśnie odnaleziono pozostałości po średniowiecznym siedlisku. Dowiadujemy się, że z dużym prawdopodobieństwem to tutaj Mieszko I brał ślub z czeską Dobrawą. Tutaj był chrzczony, a przecież właśnie ten akt uznajemy za początek naszych dziejów. Uczymy się o tym w każdym podręczniku historii. Chrzest Mieszka I, a co za tym idzie Polski, jest punktem zwrotnym w dziejach naszego narodu. Tuż obok znajduje się Gniezno, pierwsza stolica kraju, niedaleko Poznań – kolejna nasza stolica. Tutaj żył Mieszko i jego pierwsi potomkowie z pierwszym polskim królem Bolesławem Chrobrym na czele. Trudno się dziwić, że w Lednogórze znajduje się Muzeum Pierwszych Piastów i że w tym miejscu osadził swoją powieść ”Stara baśń” Ignacy Kraszewski.

Autor przewodnika w niezwykle interesujący sposób opowiada o bogatych w zabytki rejonach Wielkopolski. Książka zawiera też regionalne przepisy kulinarne. Relacji towarzyszą zdjęcia oraz wypukłe ryciny. Książka jest wydana w dwóch osobnych wersjach: graficznej oraz brajlowskiej. W wersji graficznej są rozliczne zdjęcia przedstawiające ten region, a także jedna wypukła rycina. W wersji brajlowskiej jest 15 rycin oraz 2 wypukłe mapy. Pragniemy zaprezentować tę technologię również osobom widzącym, by pokazać świat dotyku oraz przekonać do konieczności otwarcia się na inne światy niż własny.

49,90 zł – cena wydania czarnodrukowego (tradycyjnego) 219 zł (2 tomy – druk brajlowski z wypukłymi rycinami)

„ONO” w wersji brajlowskiej

Autor: Dorota Terakowska

Ewa ma dziewiętnaście lat. Mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej. Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza, oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy ten świat wart jest wysiłku narodzin.

Cena: 959 zł (12 tomów w miękkiej oprawie)

„Uciekinier” w wersji brajlowskiej

Autor: Ken Follett

Uciekinier Kena Folletta to zręczny koktajl gatunków powieściowych. Zawiera wszystko, za co lubimy tego pisarza: wartką akcję, przygodę, miłość, szlachetnych bohaterów i czarne charaktery. Szkocja, druga połowa XVIII wieku. Młody i odważny górnik Mack McAsh jest owładnięty pragnieniem, by stać się człowiekiem wolnym. Rzucając wyzwanie sir George’owi Jamissonowi – bogatemu właścicielowi ziemskiemu, u którego wykonuje niewolniczą pracę w kopalni węgla – zyskuje sobie potężnych wrogów. Jego życie staje się pasmem ucieczek. Po deportowaniu do kolonii w Ameryce trafia na plantację w Wirginii należącą do pięknej Lizzie Hallim i jej świeżo poślubionego męża, a zarazem swego najzacieklejszego przeciwnika. Przeznaczenie zbliży do siebie Macka i Lizzie i doprowadzi do śmiertelnej konfrontacji dwojga zaprzysięgłych wrogów…

Cena: 559 zł (7 tomów w miękkiej oprawie)

„Książę mgły” w wersji brajlowskiej

Autor: Carlos Ruiz Zafon

Rodzina Carverów (trójka dzieci: Max, Alicja, Irina i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów cyrkowych). Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą to i owo dowiedzieć się o miasteczku (np. historię zatopionego w wodach przybrzeżnych, pod koniec pierwszej wojny, okrętu „Orfeusz”) i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, chętnie wyświadczającym usługi, ale nigdy za darmo. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.

„Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii”.

Cena: 239 zł (3 tomy w miękkiej oprawie)

„Pałac północy” w wersji brajlowskiej

Autor: Carlos Ruiz Zafon

Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył 16 lat i – podobnie jak jego przyjaciele – będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Płonący pociąg, dworzec widmo, ognista zjawa – to tylko niektóre elementy makabrycznej łamigłówki, którą przyjdzie im rozwiązać… Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.

Cena: 319 zł (4 tomy w miękkiej oprawie)

„Światła września” w wersji brajlowskiej

Autor: Carlos Ruiz Zafon

Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzona po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z Lazarusem i jego żoną.

Cena: 239 zł (3 tomy w miękkiej oprawie)

„Wyprawa po miłość” w wersji brajlowskiej

Autor: Susanne Lord

Cały Londyn aż huczy od opowieści o Willu Reptonie. On jedyny ocalał z masakry w Tybecie. Powrócił do Anglii jako bohater, ale nie ma czasu na odpoczynek w blasku chwały. Przed nim kolejna wyprawa. Nic go przed nią nie powstrzyma. I nikt nie odkryje jego tajemnicy… Chyba, że spotka na swej drodze kogoś takiego jak lady Charlotte Baker… – jest bezradny wobec uroku niezwykłej kobiety. Charlotte marzy o mężczyźnie, którego odwaga i energia dorównają jej własnym. Od pierwszej chwili rozpoznaje w Willu bratnią duszę. Lecz, by go zdobyć, musiałaby odrzucić zasady obowiązujące w jej świecie. Will również czuje się rozdarty pomiędzy fascynującą kobietą a obowiązkiem. Nie raz ryzykował życiem, lecz najbardziej niebezpieczną przygodą może okazać się nie wyprawa za ocean, lecz odkrycie sekretów własnego serca…

Cena: 479 zł (6 tomów w miękkiej oprawie)

„Aleje starych topoli” w wersji brajlowskiej

Autor: Agnieszka Janiszewska

Kiedy osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieścia lat owdowiałego małżonka swojej starszej siostry, nikt nie ma wątpliwości, że ten zaaprobowany przez jej okrutnego ojca związek nie przyniesie dziewczynie nic dobrego. Szwagier, ojciec trójki dzieci, niecieszący się wśród towarzystwa dobrą opinią, nie budzi w niej jednak odrazy, lecz jako przyszły mąż niesie nadzieję na wyczekiwaną przez lata poprawę losu dziecka niechcianego i odtrącanego przez własnych rodziców tylko dlatego, że nie urodziło się chłopcem. Zahukana i poniewierana ostatnia córka mecenasa Więckowskiego zostaje panią we dworze i jest uwielbiana przez męża, który – podobnie jak ona – pragnie pogrzebać przeszłość na cmentarzu i odciąć się od nielubianego teścia. Dwór wznoszący się od lat na końcu alei starych topoli kryje jednak stare tajemnice, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co było.

Cena: 799 zł (10 tomów – 2 części po 5 tomów)

Cena Część I: 399 zł (5 tomów)

Cena Część II: 399 zł (5 tomów)

„Bursztynowy anioł” w wersji brajlowskiej

Autor: Anna Tobak

Poznajcie Aśkę – pozytywnie zakręconą studentkę ekonomii, której złośliwy los co rusz rzuca kłody pod nogi. Zakończenie kilkuletniego związku, zawalone egzaminy, uciążliwa praca. Dobrze, że pod ręką są przyjaciółki, na które zawsze można liczyć i pogadać dosłownie o wszystkim. I jeszcze kolega o dziwnie brzmiącym imieniu, który udzieli wsparcia w każdej sytuacji. Co ona by bez nich zrobiła? Niespodziewanie w życiu Asi następuje zwrot o 180 stopni: pojawia się idealny mężczyzna, dzięki któremu jej szara rzeczywistość zaczyna przypominać bajkę. Przystojny, bogaty, dżentelmen w każdym calu. Czyżby to był wymarzony książę? A może dziewczynie pisany jest ktoś inny? I co ze znienawidzonymi studiami i aktorstwem, które od zawsze było jej pasją?

„Bursztynowy anioł” to napisana od serca historia o miłości, przyjaźni, szukaniu własnej ścieżki, a także zwykłych codziennych problemach i trudnej sztuce dokonywania wyborów. Porwie każdą młodą czytelniczkę – rozbawi, wzruszy, a może i zainspiruje do zmian we własnym życiu.

Cena: 239 zł (3 tomy w miękkiej oprawie)

„Bez odwrotu” w wersji brajlowskiej

Autor: Tess Gerritsen

Była ciemna deszczowa noc. Ten mężczyzna pojawił się znikąd. Wpadł prosto pod koła jej samochodu. Catherine nie miała szans, by w porę zahamować. Odwiozła rannego do szpitala i tu okazało się, że mężczyznę, którego potrąciła, ktoś wcześniej postrzelił. Po opuszczeniu szpitala Victor odnajduje Catherine. Chce odzyskać dokumenty, które ukrył w jej samochodzie. Te informacje mogą pogrążyć ludzi z najwyższych szczebli władzy. Są jak tykająca bomba zegarowa. Teraz obojgu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Cena: 239 zł (3 tomy w miękkiej oprawie)

„Sobowtór” w wersji brajlowskiej

Autorka: Tess Gerritsen

Przed domem doktor Maury Isles zostają odnalezione zwłoki zastrzelonej bliźniaczo do niej podobnej kobiety – jak się okazuje, o tej samej grupie krwi i dacie urodzenia. Badanie DNA wykazuje, że Anna Leoni jest jej siostrą. Obie zostały kiedyś adoptowane. Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi detektyw Jane Rizzoli. Tymczasem Maura próbuje dowiedzieć się kim byli jej biologiczni rodzice. Trafia do wynajmowanego przez Annę domu, który kryje straszną tajemnicę. Domniemana prawdziwa matka obydwu sióstr odbywa karę więzienia za brutalne zabójstwo dwóch kobiet.

 Cena: 399 zł (5 tomów w miękkiej oprawie)

„Natalii 5” w wersji brajlowskiej

Autor: Olga Rudnicka

Pięć kobiet, pięć motywów, jeden spadek. Policja otrzymuje tajemnicze zgłoszenie o samobójstwie. Zamknięty od środka pokój. Martwy mężczyzna. Broń, na której znajdują się wyłącznie odciski palców ofiary. Jednak zdaniem przybyłego na miejsce komisarza Potockiego nie mogło to być samobójstwo. Ślady zdają się wykluczać również morderstwo. Zagadkowa śmierć jest jednak dopiero początkiem niezwykłych zdarzeń… W gabinecie notariusza pojawia się pięć kobiet o tym samym imieniu i nazwisku. Spoglądają na siebie nieufnie. Jest ich pięć. Pięć Natalii, ale nie pięć sióstr. Umysł to rozumiał, serce jeszcze nie. Poczucia pokrewieństwa ani wspólnoty dusz nie miały. Nie miały też wspólnej przeszłości i, co bardzo prawdopodobne, przyszłości. Wiedziały, że ojciec był ich wspólny, ale następstwa tego faktu też wydawały się dziwnie odległe. W krótkim czasie zostały zbombardowane tyloma szokującymi informacjami, że nie do końca mogły się w nich połapać. Każda z nich rości sobie prawo do spadku. Każda z nich miała powód, by zabić. Każda z nich będzie kłamać i oszukiwać, by odzyskać zaginiony spadek…

Cena: 559 zł (7 tomów w miękkiej oprawie)

„Mała opiekunka mamusi” w wersji brajlowskiej

Autor: Casey Watson

Poruszająca historia małej dziewczynki, która zupełnie sama, w tajemnicy przed wszystkimi, opiekowała się nieuleczalnie chorą i niepełnosprawną matką. Dziewięcioletnia Abby ma tylko mamę, która od lat choruje na stwardnienie rozsiane. Gdy mama trafia do szpitala, dziewczynką zajmuje się Casey Watson… Casey ma doświadczenie w opiece nad dziećmi z problemami, ale tym razem od początku czuje, że Abby jest inna: odkrywa ze zdumieniem, że Abby sama i w tajemnicy przed wszystkimi opiekowała się mamą. Od najmłodszych lat zajmowała się chorą i prowadziła dom. A matka pozwalała, by malutkie dziecko przez lata wykonywało obowiązki dorosłych, niosąc ciężar odpowiedzialności i ciągłego lęku. Wkrótce okazuje się, że matka Abby chce ukryć coś jeszcze, i to za wszelką cenę – nawet fałszywego oskarżenia rzuconego na Casey. Casey po raz pierwszy jest rozdarta: poddać się i zrezygnować z Abby czy nawet kosztem swojego osobistego zagrożenia szukać prawdy o przeszłości dziecka okradzionego z dzieciństwa…

Casey Watson to mistrzyni biografii skrzywdzonych dzieci. Tak jak inna znana autorka Cathy Glass prowadzi dom zastępczy dla dzieci z największymi problemami psychologicznymi i wychowawczymi. Ratuje dzieci, z którymi nikt już nie mógł sobie poradzić, często płacąc za to wysoką cenę, narażając nie tylko spokój, ale i zdrowie swoje oraz rodziny. Z wielkim talentem i sercem opisuje ich historie. Jej książki trzymają w napięciu niczym mocne kryminały, są drastyczne i przejmujące, ale pełne ciepła, dobra i miłości. I zawsze niosą nadzieję.

Cena: 319 zł (4 tomy w miękkiej oprawie)

„Jedwabny krawat” w wersji brajlowskiej

Autor: Anna Kłodzińska

Warszawa, lata 60. XX wieku. W Instytucie FARIMA trwają prace nad wynalezieniem leku na pewną chorobę. Silna trucizna AC-X, wykorzystywana przez badaczy na potrzeby eksperymentu, trafia w niepowołane ręce. Jednocześnie dochodzi do zagadkowej zbrodni dokonanej pod osłoną nocy. Kapitan Szczęsny z komendy Milicji Obywatelskiej stanie przed problemem niezwykłej tajemnicy. Kto spośród kilku podejrzanych okaże się sprawcą? Czy złodziej i morderca to jedna osoba? I wreszcie – jakie niebezpieczeństwo zagraża całemu miastu? Oby nie było za późno w obliczu nieprzewidywalności zagadkowego przestępcy.

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Płotki giną pierwsze” w wersji brajlowskiej

Autor: Aleksandra Marinina

Znajomi mówią, że Nastia ma głowę jak komputer – obudzona w środku nocy szczegółowo omówi każde morderstwo z ostatnich dziesięciu lat. Tworzy najbardziej nieprawdopodobne hipotezy. Bo też w świecie zbrodni możliwe jest wszystko. W okolicach Moskwy w cotygodniowych odstępach czasu zaczynają ginąć młodzi mężczyźni. Wszystko wskazuje na to, że to robota tego samego snajpera. W tym samym czasie Dmitrij Płatonow – pracownik wydziału MSW do walki z przestępczością zorganizowaną – zostaje oskarżony o zabójstwo kolegi i przyjęcie 250 000 dolarów łapówki. Płatonow domyśla się, że ma to związek z dochodzeniem w sprawie przekrętów jednego z zakładów w Uralsku-18. Co więcej, ktoś zamordował jego najlepszego tajnego agenta. Funkcjonariusz musi więc na jakiś czas zniknąć. Wprowadza się do przypadkowo poznanej młodej kobiety, która zgadza się mu pomóc. Major Kamieńska przeczuwa, że wszystkie te sprawy mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Tylko czy zdąży znaleźć rozwiązanie zanim będzie za późno?

Marinina, wykorzystując swoje doświadczenie w pracy w rosyjskiej milicji, tworzy misternie skonstruowaną intrygę. Dawkuje napięcie. Mnoży komplikacje i hipotezy, by na końcu wszystko zgrabnie zamknąć w przejrzystą całość. Major Kamieńska zaś już dawno weszła do detektywistycznej elity – by wspomnieć choćby o Wallanderze Mankella czy naszym Eberhardzie Mocku.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Manikiur dla nieboszczyka” w wersji brajlowskiej

Autor: Daria Doncowa

To pierwsza z cyklu kryminalnych powieści Darii Doncowej, którego bohaterką jest Eulampia Romanowa. Nieszczęśliwa mężatka, której czas upływał na czytaniu kryminałów, postanawia opuścić wiarołomnego męża. Silnie wzburzona wpada pod samochód i chwilę potem trafia do domu zamożnej Katii, która chce jej zrekompensować szkody. Już następnego dnia Eulampia zostaje wciągnięta w wir ekscytujących wydarzeń i wreszcie może zrealizować marzenie swojego życia i przyczynić się do rozwikłania zagadki kryminalnej. Aby wykonać zlecone przez Katię zadanie, udaje się do domu Konstantina Katukowa. Okazuje się jednak, że uwikłany w liczne romanse aktor został zamordowany i Eulampia postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Rusza tropem jego podbojów, próbując znaleźć kobietę, która miała powód, by go zabić. Przy okazji przeżywa różne zabawne sytuacje i krok po kroku odkrywa przeszłość zamordowanego, by w końcu dokonać zaskakującego odkrycia.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Mąż potrzebny na już” w wersji brajlowskiej

Autor: Małgorzata Falkowska

„Lekka komedia” z nutą romantyzmu, opowieść o sześciu przyjaciółkach z dzieciństwa, które mimo różnych zawodów i zainteresowań wspierają się w ważnych momentach życia. 28-letnie singielki, dzielące swoje sekrety od czasów podstawówki, kłócą się o wszystko, ale postanawiają kibicować Bernadecie w realizacji ambitnego planu. Coroczna zabawa w postanowienia noworoczne staje się dla niej początkiem trudnej drogi w poszukiwaniu męża. Jej perypetie ukazują, jak ciężko w XXI wieku znaleźć idealnego kandydata, mimo wielu możliwości, jakie daje nam świat. Bernadeta w każdym napotkanym mężczyźnie widzi przyszłego męża, ale kolejne związki przynoszą rozczarowanie.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Małe wielkie rzeczy” w wersji brajlowskiej

Autor: Jodi Picoult

Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa” – Jodi Picoult raz jeszcze zachwyca czytelników wciągającą powieścią na temat jednego z najważniejszych problemów etycznych naszych czasów. Uprzedzenia rasowe, przywileje, władza – to jedynie część kwestii, które porusza i przedstawia w wymiarze dotąd niespotykanym.

Kiedy po rutynowym zabiegu umiera noworodek, ojciec dziecka oskarża o morderstwo afroamerykańską pielęgniarkę. Ani ona, ani jej prawniczka, ani ojciec zmarłego chłopczyka nie mają pojęcia, że ta śmierć odmieni ich życie w sposób, którego żadne z nich nie było w stanie przewidzieć.

W „Małych wielkich rzeczach” Picoult opowiada o władzy i uprzedzeniach, o tym co nas dzieli i łączy. To powieść o objawieniach, które przychodzą z niespodziewanej strony. Pisarka bierze na warsztat uprzedzenia rasowe, przywileje, sprawiedliwość oraz współczucie – i swoim zwyczajem nie podsuwa łatwych odpowiedzi. Z wnikliwością, szczerością i empatią maluje obraz rzeczywistości, z którą mamy do czynienia na co dzień i której często nie przyjmujemy do wiadomości. „Małe wielkie rzeczy” to kawał dobrej literatury spod pióra autorki, która zna się na swoim fachu.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Miłość z nutką imbiru” w wersji brajlowskiej

Autor: Agnieszka Olejnik

Zapach lasu i zimy, czegoś z dzieciństwa, czegoś dobrego, wypełniał każdy kąt. Czy magia świąt zdziała cuda i uda się naprawić zniszczone relacje? Ewa wreszcie odnalazła szczęście, lecz nadal marzy o najprostszych rzeczach, takich jak codzienne zasypianie u boku ukochanego. Andrzej nie jest z nią całkiem szczery, co sprawia, że oboje oddalają się od siebie. Ewa martwi się także o swą skrytą córkę – kiedy zawodzą próby przeprowadzenia szczerej rozmowy, pozostaje jej potajemne śledzenie bloga Klaudii. Czy Ewa i Andrzej zawalczą o swój związek, kiedy na horyzoncie pojawi się ktoś inny? Czy Klaudia wsłucha się we własne pragnienia i odnajdzie prawdziwą siebie? Bohaterowie Miłości z nutą imbiru muszą sprostać codziennym wyzwaniom, otworzyć się na drugiego człowieka, a niekiedy przyznać do popełnionego błędu… Agnieszka Olejnik zaprasza nas do świata, w którym nie zawsze możemy znaleźć prosty kontrast czerni i bieli. Prawdziwe, przejmujące emocje, które zna każdy z nas – bo życie zazwyczaj ma smak słodko-gorzki, ze szczyptą imbiru.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Córka rewolucji” w wersji brajlowskiej

Autor: Antonia Senior

Zdrada, miłość i ideały w czasach angielskiej wojny domowej. Londyn, 1640 rok. Henrietta Challoner nie wiedzie beztroskiego życia kupieckiej córki. Owdowiały ojciec nadużywa alkoholu, babka odmawia dostępu do wykształcenia, a bracia walczą po przeciwnych stronach barykady. Na dodatek dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie, którego jej rodzina nie chce zaakceptować. Henrietta angażuje się w spór parlamentarzystów z rojalistami, próbując równocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w burzliwym okresie rewolucji kobiecie przyda się wykształcenie? I jak ocalić ludzi, których kocha, pozostając jednocześnie lojalną i wierną ideałom?

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Spójrz na mnie” w wersji brajlowskiej

Autor: Nicholas Sparks

Spójrz na mnie. Będziesz wiedziała, co się wtedy czuje. Taką wiadomość, wraz z bukietem róż, otrzymuje Maria Sanchez, młoda prawniczka, która niedawno wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła pracę w renomowanej kancelarii. Kolejnemu liścikowi towarzyszą przebite opony w samochodzie. Maria doskonale wie, że jest ofiarą stalkingu. Tylko kto ją prześladuje? Szef, którego względy odrzuciła? A może dogoniła ją przeszłość? Czy to dobry moment na angażowanie się w związek z mężczyzną, który ma problemy z własną przeszłością? Prawdopodobnie nie, podpowiada jej rozsądek. Ale uczucia mówią coś zupełnie innego.

Cena: 639 zł (8 tomów)

„Miód na serce” w wersji brajlowskiej

Autor: Edyta Świętek

Kiedy zdesperowana singielka postanawia zmienić swój stan cywilny, znajdujący się w zasięgu jej wzroku samotny mężczyzna ma nikłe szanse na pozostanie kawalerem. Nie inaczej jest w przypadku Ciaputka, na którego zarzuca sieci Agnieszka. Kobieta skutecznie realizuje zamierzenia, doprowadzając swego wybranka przed stopnie ołtarza. Na skutek niefortunnego splotu zdarzeń fajtłapowaty mężczyzna zostaje sam z półroczną córką Iwonką. Nadchodzi czas na to, aby w końcu dorosnąć i zatroszczyć się o maleństwo. Sześć lat później Ciaputek nadal jest samotnym ojcem, ale z pomocą mamusi, niani i wujaszka Google świetnie sobie radzi z opieką nad dziewczynką. Sęk w tym, że obydwoje odczuwają samotność i brakuje im w domu kobiety: matki dla dziecka, żony dla mężczyzny. Rezolutna Iwonka postanawia ożenić swojego „tatutka-ciaputka”. Ma już nawet upatrzoną kandydatkę na „panią Ciaputkową”.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Spięcie” w wersji brajlowskiej

Autor: Sandra Brown

Spięcie to powieść pełna zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. To niezwykła opowieść o silnych więzach, które łączą nas z najbliższymi i sekretach, których dochowujemy, by ich ochronić.

Crawford Hunt, strażnik Teksasu, chce odzyskać córkę. Przed czterema laty, po śmierci żony, załamał się, a opiekę nad małą Georgią przejęli dziadkowie. Crawford jednak się pozbierał, wypełnił wszystkie narzucone przez sąd wymagania i teraz los jego rodziny spoczywa w rękach sędzi Holly Spencer. Podczas rozprawy o przywrócenie Crawfordowi opieki nad córką, do sali sądowej wpada zamaskowany napastnik. Strażnik Teksasu reaguje instynktownie i osłania Holly przed strzałem. Jednak jego bohaterski czyn szybko zaczyna być przedstawiany jako brawura i lekkomyślność. Chmury gromadzące się nad Crawfordem gęstnieją, gdy ten odkrywa przerażającą prawdę kryjącą się za napastnikiem i uświadamia sobie, że zleceniodawca ataku pozostaje na wolności. Crawford stawia sobie za cel schwytanie sprawcy. Jednak ścigając napastnika może zaprzepaścić szanse na odzyskanie córki i zniszczyć karierę Holly Spencer, która potrzebuje ochrony nie tylko przed zabójcą, lecz także przed zakazanym uczuciem, które zaczyna ich łączyć.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Już mnie nie oszukasz” w wersji brajlowskiej

Autor: Harlan Coben

Będziesz musiał się zastanowić nad tym, w co możesz wierzyć i komu powinieneś ufać…

Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki dwuletniej Lily, ukochanej córeczki Mai, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Wytrącona z równowagi kobieta zastanawia się nad tym, co przed chwilą zobaczyła. Nie może uwierzyć w to, co widziała. To by przecież oznaczało, że Joe żyje. Czy to w ogóle możliwe? Była przecież naocznym świadkiem zabójstwa i zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, Maya musi uporać się z mrocznymi tajemnicami własnej przeszłości. Gdy tego dokona, będzie zmuszona stawić czoła nieprawdopodobnej i niekoniecznie przyjemnej prawdzie o swoim mężu… i o sobie.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Czary codzienności. Przyjaciele i rywale” w wersji brajlowskiej

Autor: Agnieszka Krawczyk

Beztroskie i pełne niezmąconego szczęścia dni w Zmysłowie dobiegają końca – życie sióstr Niemirskich wkrótce bardzo się zmieni. Agata odkrywa bowiem starannie tajoną przez matkę tożsamość ojca swej najmłodszej siostry, Tosi. Czy będzie to początek czegoś nowego i dobrego, czy wręcz przeciwnie – źródło poważnych kłopotów?

Dodatkowo skomplikuje się nie tylko codzienne życie sióstr, ale i ich sprawy uczuciowe. Najważniejsze, że Agatę, Danielę i Tosię otaczają życzliwi ludzie. Obok przyjaciół pojawią się jednak rywale, a nawet – wrogowie. Nic już nie będzie tak proste i oczywiste jak dawniej.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Czary codzienności. Słoneczna przystań” w wersji brajlowskiej

Autor: Agnieszka Krawczyk

Życie sióstr Niemirskich bardzo się skomplikowało – w miasteczku pojawił się ktoś, kto może zniszczyć mozolnie budowane szczęście. W dodatku rodzinnemu domowi zagraża niebezpieczeństwo – wielka turystyczna inwestycja, która ma powstać w pobliżu. Agatę, Danielę i Tosię czekają przełomowe decyzje. Czy postąpią właściwie? Czy czary codzienności zadziałają? Kto ostatecznie okaże się przyjacielem, a kto wrogiem? Agata i Daniela muszą uporać się też z własnymi uczuciami, zadać sobie kilka pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje…

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Gniew” w wersji brajlowskiej

Autor: Zygmunt Miłoszewski

25 listopada 2013 r. prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego w Olsztynie. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie „odfajkowuje Niemca”, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się ostatnim dochodzeniem prokuratora Teodora Szackiego.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Odnalezione marzenia” w wersji brajlowskiej

Autor: Nora Roberts

Kate Powell, przybrana córka Templetonów, to młoda praktyczna kobieta, robiąca karierę zawodową. Pewnego dnia przypadkowo dowiaduje się, że jej ojciec, który wraz z matką zginął w wypadku samochodowym, oskarżony był o kradzież sporych pieniędzy. Kate czuje się rozżalona i rozczarowana, jednak to nie koniec niepowodzeń – niebawem sama zostaje posądzona o sprzeniewierzenie pieniędzy firmy, w której pracuje. Przytłoczona i pozbawiona wiary w siebie dziewczyna odkrywa potęgę uczucia, dzięki któremu stawia czoło przeciwnościom losu…

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Słodka zemsta” w wersji brajlowskiej

Autor: Nora Roberts

Księżniczka Adrianne, piękna i elegancka, spędza dni zajmując się dobroczynnością, a noce na zabawie. Ale za pozą bogatej, rozkapryszonej dwudziestopięciolatki kryje się niebezpieczna prawda. Od dziesięciu lat Adrianne żyje dla zemsty – chce odpłacić ojcu za okrucieństwo, którego świadkiem była w młodości. Gdy spotyka młodego, uroczego i tajemniczego Philipa Chamberlaina, sądzi, że może powierzyć mu każdą tajemnicę. Nie wie jednak, że zagraża jej śmiertelne niebezpieczeństwo…

Nora Roberts – znana i ceniona autorka ponad 200 powieści, bestsellerów „New York Timesa”, które przetłumaczono na kilkadziesiąt języków i sprzedano w nakładzie ponad 400 milionów egzemplarzy na całym świecie. W Polsce ukazały się m.in.: Bezwstydna cnota, Święte grzechy, Świadek, Życie na sprzedaż, W samo południe, Trzy boginie, Gorący lód, Ukryte skarby, Ciemna strona księżyca, Błękitny dym.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Bezczelna” w wersji brajlowskiej

Autor: Martyna Kubacka

Bohaterka tej książki nie jest współczesnym Kopciuszkiem. Nie rozdziela posłusznie grochu i popiołu, nie wzdycha do zachodów słońca, czekając na swojego Księcia. Jest twardo stąpającą po ziemi realistką, która nie wierzy w wielką miłość. Nic w życiu nie zostało podane jej na złotej tacy, więc musiała nauczyć się jak „po swojemu” pokonywać trudności. Możecie zapomnieć o gapieniu się w jej dekolt i na pewno nie pozwoli tak łatwo założyć sobie na nogę kryształowego pantofelka – woli trampki. Bliżej jej raczej do Katarzyny z Szekspirowskiego „Poskromienia złośnicy” i wierzcie lub nie, ale także Was niejednokrotnie wytarga za uszy.

Książę, choć zniewalająco przystojny, też urwał się jakby nie z tej bajki.

Pewne jest jedno – nadciąga prawdziwa burza…

„Bezczelna” to lekka, błyskotliwa i zabawna powieść o rzeczach najważniejszych – miłości, jej braku, odkrywaniu samej siebie i innych ludzi. To współczesna baśń, która bawi, wzrusza i z pewnością zagości w Waszych sercach na dłużej.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Miłość niejedną ma minę” w wersji brajlowskiej

Autor: Agnieszka Tyszka

Czy miłość ma coś wspólnego z miną przeciwpiechotną? Może zakochanie jest bezpieczne tylko dla saperów? Jak złapać równowagę w towarzystwie niezrównoważonych rodziców? Odpowiedzi na te pytania zna Julianna – dziewczyna nietuzinkowa, zaprzyjaźniona z ginącymi gatunkami zwierząt, Balbiną i Grejem.

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Czarna polewka” w wersji brajlowskiej

Autor: Małgorzata Musierowicz

Książka opowiada o dwóch zakochanych parach – Laurze i Wolfim, Róży i Fryderyku – którzy zmuszeni są przeciwstawić się okrutnemu losowi, jeśli chcą być razem. Ale czy im się uda? Czy, któraś z par otrzyma tytułową czarną polewkę? Aby się tego dowiedzieć, sięgnij i przeczytaj tę pełną humoru, miłości i zwykłej codzienności książkę!!! Małgorzata Musierowicz, ulubiona pisarka nastolatków, autorka bestsellerowej serii „Jeżycjada” zapewnia swoim czytelnikom porcję rodzinnej miłości, czułości, ale i codziennych niefartów związanych z byciem kochanym!!!

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Kolorowy szalik” w wersji brajlowskiej

Autor: Barbara Kosmowska

Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń. Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest jakiś inny. W każdym razie nie swój… Ech, naprawdę niełatwo go rozgryźć… Zresztą, czy warto? Przecież od razu widać, że słodko nie będzie… A jednak aż korci, żeby do niego zagadać – Nowy jest taki intrygujący!

Komu trudniej? Nowemu czy reszcie klasy? Zwykle rację ma „reszta”, bo siła w grupie. Ale czy zawsze? Czy również tym razem? Dwie opowieści o tym, jak bardzo bywamy nieuważni…

Cena: 79 zł (1 tom)

„Uszanuj siebie” w wersji brajlowskiej

Autor: Danielle Steel

Carol Barber, znana na całym świecie gwiazda filmowa, a przy tym oddana matka i żona, przyjeżdża incognito do Paryża. Pewnego dnia wsiada do samochodu, wjeżdża do tunelu nieopodal Luwru i… budzi się w szpitalu. Z początku nie wie kim jest, a gdy odzyskuje świadomość, musi na nowo zrekonstruować swoje życie: bajeczną karierę, relacje z córką, którą skrzywdziła, wieloletni romans. Carol dostaje od życia drugą szansę, by cieszyć się jego radościami, uleczyć złamane serca, odzyskać utraconą miłość, obdarzyć szacunkiem otaczających ją ludzi, a przede wszystkim polubić siebie. Opowieść o małych cudach i wielkich zaskoczeniach, niezapomniany portret osoby z pierwszych stron gazet, której nadzieje, obawy i rozterki tak bardzo przypominają nasze własne.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Emma i Olivier” w wersji brajlowskiej

Autor: Robin Benway

Emma i Oliver mieli zostać przyjaciółmi do końca świata. Mają po siedem lat, mieszkają obok siebie, a na dodatek urodzili się dokładnie tego samego dnia, w tym samym szpitalu.

Pewnego dnia Olivera porywa ojciec. Chłopiec odnajduje się dopiero po dziesięciu latach.

Emma wyrasta na rezolutną, kochającą surfing nastolatkę, której główną troskę stanowi wyrwanie się spod skrzydeł nadopiekuńczych rodziców. Gdzieś w głębi jej serca nadal jest miejsce dla utraconego przyjaciela z dzieciństwa. Oliver zachowuje bezpieczny dystans, próbując uporać się z pogmatwanymi emocjami. Nie odnajduje się w dawnym życiu i nie potrafi otworzyć się przed najbliższymi. Jednak Emma nie poddaje się łatwo.

Nastolatkowie podejmują emocjonującą walkę o swoje uczucia. Szybko okazuje się, że jest między nimi coś więcej niż przyjaźń…

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Za cudze grzechy” w wersji brajlowskiej

Autor: Hanna Cygler

Kontynuacja powieści W cudzym domu to prawdziwie europejska, pełna przygód podróż. Los nikogo nie oszczędza. Rozalia skazana jest na rodzinny areszt w Krakowie, Luiza i Joachim próbują dotrzeć do Ameryki przez Paryż. Pozostali zniknęli – czyżby bez śladu? Spiski, terroryści, wybuchające bomby i namiętności nie pozwalają bohaterom cieszyć się spokojem. Nie znajdują go nawet we własnym domu. I za co to wszystko?

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Zjazd rodzinny” w wersji brajlowskiej

Autor: Irena Matuszkiewicz

Rok 1920. Legionista Jan Korzeński pojmuje za żonę córkę zamożnego kupca – Leontynę Tokarzównę. Zakłada luksusowy sklep kolonialny, a jego rodzina szybko się powiększa. Jan i Leontyna wychowują siedmioro dzieci, ucząc je miłości i wpajając szacunek dla innych. Wspierają ich w tym babcia Elwira oraz ukochany wuj Józef.

Rok 2014. Pochodząca z rodu Korzeńskich, Ewa Parelska, chce zorganizować zjazd swoich krewnych. Jako entuzjastka historii postanawia lepiej poznać przeszłość swojej rodziny. Studiując rodzinne archiwum odkrywa, że kryje ono wiele sekretów. Potomkowie Jana i Leontyny poszli różnymi drogami, nie zawsze kierując się zasadami wyniesionymi z domu. Okazuje się, że nic nie jest białe ani czarne. Przeszłość ma wiele odcieni szarości. A jaka jest prawda?

Rodzinne spotkanie miało przypomnieć wszystkim o ich korzeniach. Tymczasem ożywają dawne animozje i strachy…

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Konkurs na żonę” w wersji brajlowskiej

Autor: Beata Majewska

Młody prawnik z Krakowa, Hugo Hajdukiewicz, planuje jak najszybciej zmienić stan cywilny. Założenie rodziny przed trzydziestymi urodzinami to warunek narzucony mu w testamencie przez wuja. W poszukiwaniu idealnej kandydatki pomysłowy biznesmen wprowadza w życie plan „Żona”. Wkrótce poznaje młodziutką, nieśmiałą studentkę. Niedomyślająca się niczego dziewczyna szybko ulega urokowi przystojnego mężczyzny. Jednak misternie przygotowany plan matrymonialny niespodziewanie wymyka się spod kontroli…

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Poszukiwacze skarbów” w wersji brajlowskiej

Autor: Andrzej Malczewski

Pewien naukowiec i wynalazca znany w mieście jako Dziadek Leopold skonstruował wykrywacz skarbów, czyli urządzenie pozwalające znaleźć złoto, diamenty i inne cenne minerały. Pracował nad nim w ścisłej tajemnicy przez dziesięć lat w swojej pracowni. Po zademonstrowaniu go zaprzyjaźnionym chłopcom – Bartkowi i Kajtkowi – nowy wynalazek zniknął w dziwnych okolicznościach. Okazało się, że został skradziony. Dziadek Leopold z chłopcami postanawia go odzyskać. Niestety urządzenie to wpadło w ręce złodziei – Długiego i Krótkiego, którzy śledzili Dziadka Leopolda od dłuższego czasu. Zamierzają oni użyć go do zrabowania ukrytego w podziemiach zamku skarbu. Wynalazca wspólnie z chłopcami chcą za wszelką cenę temu zapobiec, ale nie jest to łatwe – natrafiają na coraz większe przeszkody. Trwa pościg. Dziadek Leopold schodzi do podziemi zamku i słuch po nim przepada. Chłopcy zaniepokojeni jego zniknięciem zamierzają zgłosić to na policji. Jednak mają pecha. Zostają posądzeni o kradzież plecaków Petroneli Stanowczej i Romana Zawziętego. Długi z Krótkim znajdują skarb i błądząc podziemnymi korytarzami trafiają do budynku komendy policji…

Cena: 79 zł (1 tom)

„Wąż ma groźne oczy” w wersji brajlowskiej

Autor: Monika Warneńska

Akcja powieści toczy się w roku 1973, kiedy w Laosie, leżącym na Półwyspie Indochińskim, trwały jeszcze działania wojenne, ale pokój był coraz bliżej. Bohaterami książki jest trójka Polaków, nastolatków, którzy w laotańskiej dżungli przeżywają dziwne i niebezpieczne przygody – wśród nich spotkanie z tajemniczym wężem o groźnych, strasznych oczach…

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Tajemnice mojej mamy” w wersji brajlowskiej

Autor: Janina Zającówna

To powieść zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Bohaterką książki jest rezolutna dziewczynka, której poczucie humoru, rzadko spotykana dojrzałość i błyskotliwość pomagają uporać się z bardzo trudnymi problemami, stwarzanymi głównie przez dorosłych.

Janina Zającówna, autorka poczytnych powieści dla dorosłych i młodzieży, debiutowała w 1967 roku powieścią o dziewczętach z zakładu poprawczego Brama na drodze, która stała się bestsellerem. Wysoko ocenił ją Janusz Głowacki, podkreślając, że „autentyzm relacji jest poważnym walorem tej książki, a także autentyzm języka, postaci i konfliktów”. Spośród powieści dla dorosłych z ogromnym uznaniem spotkały się wielokrotnie wznawiane tytuły: Skończyło się lato, Podróż poślubna, Dom schadzek, Zemsta jest rozkoszą bogów, Moje życie z panną K…, Perkusista. Również dużą poczytnością cieszą się jej książki dla młodzieży: Wesele mojej mamy, Klub białej perły, Z piękniejszej strony świata, Bilet do raju. Na podstawie powieści Mój wielki dzień powstał film Kochankowie mojej mamy, nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1986 roku. Z kolei Heca z łysym stała się kanwą dla serialu telewizyjnego Tylko Kaśka, emitowanego w wielu krajach. Janina Zającówna jest również autorką ponad trzystu opowiadań, drukowanych w czasopismach.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” w wersji brajlowskiej

Autor: Mariusz Urbanek

Autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojciec Koziołka Matołka, nie za bardzo lubił dzieci. Swoich nie miał. Twórca przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet, był mizoginem. Zdeklarowany tradycjonalista i konserwatysta przyjaźnił się ze skamandrytami. Kochał życie, nienawidził łzawych tragedii, a „Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem”. Niektórzy twierdzili, że był „bawidamkiem, kokietującym i mizdrzącym się do czytelników z minoderią salonowej lwicy”. Nałkowska nie cierpiała jego nieznośnego sentymentalizmu. W wydanej w 1953 roku Literaturze międzywojennej pisano, że Makuszyński nie gardzi „tanimi chwytami, schlebiającymi typowym gustom drobnomieszczańskim”. II Rzeczpospolita w jego powieściach była szczęśliwym krajem dobrych ludzi. Komunistyczni decydenci zarzucali mu, że nie widział kontrastów i walki proletariatu z krwiożerczym kapitałem. Ale nie mieli racji. Zachowując humor, ironię, zachwyt światem i wiarę w ludzką dobroć, Makuszyński opisywał Polskę bez retuszu. Bieda, a wręcz skrajne ubóstwo, często boleśnie doświadczały jego powieściowych bohaterów. Autor znał je z własnego doświadczenia. Rodzinie wcześnie pozbawionej ojca wcale się nie przelewało i wczesne lata Kornela należały do zdecydowanie chudych. Jako bystry obserwator dostrzegał też, z jakimi trudnościami borykał się młody kraj. Sam Makuszyński przeżywał wtedy swój najlepszy okres. Każda jego książka miała po trzy, cztery wydania – niektóre nawet dziesięć. Jednak po latach prosperity los znowu się odwrócił. W czasie okupacji pisarz ledwo wiązał koniec z końcem, a po wojnie, nie godząc się na kompromisy, został reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie szkodliwych”. Na nic okazały się jednak starania komunistów, by skazać Makuszyńskiego na damnatio memoriae. Kolejne pokolenia zaczytywały się Szatanem z siódmej klasy i przeżywały przygody Panny z mokrą głową wbrew głosom przed- i powojennych krytyków. Próby czasu nie przetrwała tylko „dorosła” twórczość pisarza.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Uciekłem przed zimą” w wersji brajlowskiej

Autor: Cedric Gras

Myśl o opisaniu rosyjskiego Dalekiego Wschodu wygnała autora z ciszy moskiewskiej Biblioteki im. Lenina na najdalsze krańce Ziemi. Żmudne przedzieranie się przez raporty i dane, które początkowo miało stać się doktoratem z geografii, zmieniło się w nostalgiczną podróż. Podróż, której towarzyszyła metafora jesieni, jest „hymnem na cześć smutku, ale nie rozpaczy”. Owocem tej wyprawy stała się fascynująca książka spod znaku „geografii narracyjnej” – bardzo szczególnego rodzaju pisarstwa, w którym uczone odkrycia splatają się z opowieściami o rozmaitych, czasem najdziwniejszych, perypetiach. Jak pisze Cédric Gras we Wstępie: „Chciałem nasycić moje oczy tym Dalekim Wschodem, przybliżyć go, spisać ciekawe miejsca, opowiedzieć ich historię i współczesność, przepowiedzieć przyszłość. Rosji nad Pacyfikiem nie da się wyjaśnić. Można tylko o niej opowiadać”.

Cena: 319 zł (4 tomy)

“Turnieje Boże. Templariusz z Jeruzalem” w wersji brajlowskiej

Autor: Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand

Wilem d’Encausse, francuski rycerz, porzuca strony rodzinne, by udać się na krucjatę do Ziemi Świętej. Wkrótce wpada w zapierający dech w piersiach wir przygód, a konfrontacja jego wyobrażeń z realiami wyprawy krzyżowej okaże się przyspieszoną lekcją dojrzałości. Pierwsza część znakomitej trylogii historycznej „Turnieje Boże” autorstwa Pierre’a Barreta i Jean-Noela Gurganda. Ich imponująca wiedza o epoce pozwala wiarygodnie ukazać psychologię postaci i odtworzyć świat okresu krucjat. Pisząc trylogię, docierali niekiedy do mało znanych dokumentów, a także odwiedzili miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści. Dzięki temu ich dzieło – barwne, pełne rozmachu, wypełnione wielką liczbą charakterystycznych postaci, zapomnianych już przesądów i przedmiotów, atrakcyjne w odbiorze, dźwiga zarazem historyczną głębię ukazywanych wydarzeń.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Turnieje Boże. Grosz ubogich” w wersji brajlowskiej

Autor: Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand

Z częścią pierwszą cyklu: „Templariusz z Jeruzalem”, łączy tę powieść postać bohatera, rycerza templariusza Wilema d’Encausse. Oś fabularną książki stanowi powierzona Wilemowi misja śledzenia mnicha, który z ramienia kurii rzymskiej bada okoliczności zdrady byłego wielkiego mistrza zakonu, Gerarda de Ridefort. Akcja powieści, pełna dramatycznych i sensacyjnych wątków, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych w ówczesnej Francji: walk o Normandię, czwartej wyprawy krzyżowej zakończonej zdobyciem Bizancjum i wyprawy przeciw Katarom.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Turnieje Boże. I my pójdziemy na koniec świata” w wersji brajlowskiej

Autor: Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand

„I my pójdziemy na kraniec świata” jest trzecią częścią cyklu powieści historycznych z okresu wypraw krzyżowych „Turnieje Boże”. Wilem d’Encausse, główny bohater powieści, znów porzuca rodzinę i kraj ojczysty, by tym razem, obciążony tajemnicą dotyczącą templariuszy i wyrzucony z zakonu, wyruszyć na pielgrzymkę do Composteli, podczas której poznaje wielu ludzi kierujących się najrozmaitszymi pobudkami w swej pielgrzymiej drodze. Droga do Composteli, pełna niebezpieczeństw, jest jednak drogą nadziei. Tymczasem krzyżowcy z Zachodu walczą pod Toledo z Emirem Zielonym, krzyżowcy z Francji pustoszą Południe i palą Katarów. Rusza też dramatyczna krucjata dzieci, by odzyskać Ziemię Obiecaną, a Filip August dzielnie stawia opór koalicji Anglików, Niemców i Flamandów. Te burzliwe dzieje stanowią historyczne tło dla pielgrzymki Wilema d’Encausse, która kończy się tam, gdzie słońce każdego dnia zatapia się w morzu, czyli tytułowym, metaforycznie ujętym krańcu świata.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Pomiędzy nami góry” w wersji brajlowskiej

Autor: Charles Martin

Gdy mała awionetka rozbija się w jednym z najdzikszych zakątków USA, dwoje obcych sobie ludzi musi zrobić wszystko, co w ich mocy, aby przeżyć… Dwoje nieznajomych, odciętych od świata przez zamieć śnieżną na lotnisku w Salt Lake City, postanawia wynająć wspólnie niewielki samolot, aby dotrzeć do domu. Ben Payne to świetny chirurg, który wraca z konferencji, Ashley Knox, felietonistka w jednym z czasopism, jest właśnie w drodze na swój ślub. W wyniku tragicznego zrządzenia losu trafiają jednakże w jedno z najdzikszych pustkowi stanu Utah, pośrodku srogiej zimy, ciężko ranni, wiele mil od jakichkolwiek oznak cywilizacji. Bez jedzenia i możliwości znalezienia schronienia, dysponując jedynie sprzętem wspinaczkowym Bena. Ich szanse na przeżycie wydają się nikłe, lecz to, że mogą polegać tylko na sobie, budzi w nich poczucie więzi, która wkrótce przeradza się w coś więcej. W miarę jak dni przechodzą w tygodnie, ich walka o przeżycie staje się coraz bardziej dramatyczna. Czy uda im się wydostać z tego pustkowia, a jeżeli tak, czy to doświadczenie zmieni ich już na zawsze? Wzruszająca i wciągająca powieść umocni czytelnika w przekonaniu, że możemy stać się silniejsi dzięki potędze miłości.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Krzyż i sztylet” w wersji brajlowskiej

Autor: David Wilkerson

Opowieść z życia, w której wydarzenia pełne grozy sąsiadują z tchnącymi optymizmem opisami „nowego początku” w życiu zagubionych, samotnych, żyjących na ulicach Nowego Jorku nastolatków. Historia pełnej poświęcenia i determinacji drogi człowieka, który zechciał pomóc innym. Wszystko to zdarzyło się naprawdę! Stany Zjednoczone, druga połowa lat pięćdziesiątych. Na ulicach nowojorskich gett walczą ze sobą gangi nastolatków. Bez przyczyny grupa szukających wrażeń chłopców zabija w parku innego chłopca, kalekę na wózku – ofiarę choroby Heinego-Mediny. Właśnie to opisane w gazecie bulwersujące wydarzenie i zwyczaj cowieczornego oczekiwania w modlitwie na Boga pielęgnowany przez wiejskiego pastora, splatają się ze sobą w ciąg niezwyczajnych, przykuwających uwagę wydarzeń. Na całym świecie powstały ośrodki Teen Challenge pomagając młodym ludziom uwikłanym w przemoc, ekscesy seksualne, pijaństwo i narkomanię. Dlaczego było to możliwe? Dzięki poznaniu jedynej prawdziwej miłości możliwe jest rozpoczęcie życia raz jeszcze – można narodzić się na nowo!

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Pokój” w wersji brajlowskiej

Autor: Emma Donoghue

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie, na wypadek, gdyby przyszedł wujek Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego mamy więzieniem, w którym została zamknięta siedem lat wcześniej. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości, udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety, ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i matka zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo… Opowiedziana głosem małego chłopca powieść to wyjątkowo przejmująca, ciepła i zaskakująca historia matki i syna, którym miłość pozwoliła przetrwać niemożliwe. Książka nominowana do prestiżowej nagrody Bookera, obsypana pochwałami przez wszystkie liczące się tytuły prasowe nie tylko w Stanach Zjednoczonych! Książka doczekała się również znakomitej ekranizacji.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Tajemnica pani Ming” w wersji brajlowskiej

Autor: Eric Emmanuel Schmitt

Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieciach. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści. W swojej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić.

Cena: 79 zł (1 tom)

„Szubad żąda ofiary” w wersji brajlowskiej

Autor: Ewa Nowacka

Spójrzcie na mapę Azji tam, gdzie spotykają się dwie potężne rzeki: Tygrys i Eufrat. Zbliżają się do siebie, rozchodzą, by wreszcie połączyć się i wspólnie wpaść do zatoki Perskiej…

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Monachomachia i antymonachomachia” w wersji brajlowskiej

Autor: Ignacy Krasicki

Tematem utworu jest walka pomiędzy mnichami dwóch zakonów: karmelitów i dominikanów. Przedstawienie sporu mnichów w utworze naznaczone jest groteskowym humorem. Jednocześnie Monachomachia jest ostrą satyrą, krytyką ukrytą pod kostiumem zabawnych postaci. Utwór jest dynamiczny, pełen komizmu – przykładem jest choćby scena batalistyczna, kiedy to idą w ruch naczynia i trepy, postać ojca Hilarego czy też fakt, że zwaśnionych godzi mocny trunek i wspólna namiętność do kielicha. Monachomachia wywołała skandal – występowała przeciw zakonom, zasobnemu życiu duchownych, próżniactwu i zacofaniu. Stanowi utrzymaną w duchu oświecenia krytykę wad społecznych, obecnych również w Kościele, czego Krasicki nigdy nie ukrywał.

Antymonachomachia (z gr. monachos – mnich, machia – walka) – poemat heroikomiczny autorstwa Ignacego Krasickiego – została wydana po raz pierwszy anonimowo w 1780 roku. Powstała jako odpowiedź na liczne głosy krytyki. Autor stworzył ją jako pozorne przeciwieństwo Monachomachii, dokonując w sposób ironiczny pochwały życia zakonników. Treścią poematu jest historia klasztoru, do którego wiedźma podrzuca egzemplarz Monachomachii, która wywołuje oburzenie mnichów. Podobnie jak poprzednie dzieło, Antymonachomachia zawiera 6 pieśni podzielonych na oktawy i posługuje się jedenastozgłoskowcem.

Cena: 79 zł (1 tom)

„Los utracony” w wersji brajlowskiej

Autor: Imre Kertész

Choć wcześniej niż Los utracony powstało wiele ważnych literackich świadectw z obozów zagłady, powieść Kertésza na ich tle jest dziełem wyjątkowym. Koszmar obozu przedstawił bowiem autor z autobiograficznej perspektywy ufnego chłopca, przyjmującego grozę obozowego życia z podobną prostotą, z jaką powieść jest napisana. Właśnie dzięki powściągliwości książka ta jest tak wiarygodna i przejmująca, że krytycy uważają ją za arcydzieło literatury światowej.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Dziewczyny do wynajęcia” w wersji brajlowskiej

Autor: Irena Matuszkiewicz

Najczęściej dostajemy od losu to, na czym najmniej nam zależy… Zuzanna ma dyplom magistra, kochających rodziców, chłopaka-lekarza, który ją uwielbia, niedrogo wynajętą kawalerkę, a nawet pracę. Żyć, nie umierać! Zwłaszcza, że i urody Zuzie nie brakuje, a także rozumu, zasad – nawet cnót. Ma przyrodnią siostrę, Weronikę, z którą jednak nie bardzo się dogaduje. Niestety, los bywa przewrotny. Dziewczyna traci pracę, chłopaka… Kiedy siostra zaprasza ją do siebie, Zuzanna nie spodziewa się, że Weronika właśnie rozpoczęła perfidną grę.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Modlitwa za konających” w wersji brajlowskiej

Autor: Jack Higgins

Martin Fallon – były członek IRA, na którego wydano wyrok – stara się dostać na statek płynący do Australii. Jednak jego legendarne umiejętności okazują się przydatne dla Jacka Meehana, zwanego „Angielskim Alem Capone”. Fallon zmuszony jest zabić ponownie, aby uciec od swej bolesnej przeszłości.

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Towarzyszka panienka” w wersji brajlowskiej

Autor: Monika Jaruzelska

„Towarzyszka panienka” to pełna autoironii, dowcipna, a momentami bardzo głęboka historia życia Moniki Jaruzelskiej.

Jakim ojcem był znany każdemu Polakowi generał Jaruzelski? Jaką córką była ona sama? Jak wygląda życie u boku sławnego ojca? Okazuje się, że niełatwo jest być córką generała, bez względu na to, czy jest się dzieckiem, nieśmiałą nastolatką czy dojrzałą kobietą. Ciężko iść przez życie posiadając tak znane i budzące kontrowersje nazwisko.

Biografia napisana lekkim piórem, bez zbędnego patosu i podtekstów politycznych. Zamknięte w krótkich rozdziałach luźne wspomnienia układają się w piękną i ciekawą historię życia Moniki Jaruzelskiej oraz najbliższych jej osób. Całość uzupełniona zdjęciami.

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Ciemno, prawie noc” w wersji brajlowskiej

Autor: Joanna Bator

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna”, Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Cena: 639 zł (8 tomów)

„Rekin z parku Yoyogi” w wersji brajlowskiej

Autor: Joanna Bator

Joanna Bator wraca w swoim pisarstwie do Japonii, której poświęciła swój debiutancki zbiór esejów „Japoński wachlarz”. Choć jest teraz znacznie bogatsza w doświadczenia i wiedzę o kraju oraz jego mieszkańcach, nie utraciła wrażliwości na głęboką odmienność kulturową.

Autorka zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego miasteczka Nichitsu, będącego ulubionym celem eksploratorów ruin i wdzieramy się do Akihabary, twierdzy otaku, zamkniętych w sobie fanów japońskiej popkultury. Również parki, kaplice, herbaciarnie, małe bary w peryferyjnych dzielnicach i wielkie sklepy w ekskluzywnej Shibuyi stają się fascynującym tematem antropologicznych i filozoficznych dociekań. Prawdziwym tematem „Rekina z parku Yoyogi” zawsze są jednak ludzie – mieszkańcy Japonii z ich umiejętnością kontemplacji świata, wyjątkowo chłonną i twórczą kulturą oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po tak dramatycznych wydarzeniach jak trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 roku.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie” w wersji brajlowskiej

Autor: John O’Farrell

Wielu mężów zapomina o różnych sprawach: zapominają o tym, że ich żona miała tego ranka ważne spotkanie, zapominają odebrać pranie, a niektórzy zapominają nawet o rocznicy ślubu. Vaughan natomiast zapomniał, że w ogóle ma żonę. Jej imię, jej twarz, ich wspólna historia, wszystko, co kiedykolwiek mu powiedziała i cokolwiek on powiedział do niej – zniknęło, w tajemniczy sposób wymazane w jednym, katastrofalnym momencie utraty pamięci. Gdy odkrył ją na nowo, dowiedział się, że właśnie się rozwodzą. Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie to zabawna, poruszająca i chwytająca za serce historia mężczyzny, który zrobi wszystko, żeby cofnąć czas i dostać od losu ostatnią szansę.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Droga donikąd” w wersji brajlowskiej

Autor: Józef Mackiewicz

Lato, lato! Czasem przychodzi taka myśl do głowy: gdybyż to człowiek był w stanie zielenią liści i zielenią traw do tego stopnia napchać sobie oczy, urozmaicić kolorami kwiatów, zgarnąć do tego z powierzchni rzeki promienie słońca, a później zacisnąć ten obraz pod powiekami, zachowując w wieczność, która go czeka pod ziemią! Ale nie jest w stanie. Pejzaż jak deszcz spływa po wierzchu; przechodzą chmury, przechodzą obłoki po niebie, a oczy zaszłe bielmem śmierci nigdy… słyszycie to słowo: nigdy! widzieć już ich nie będą. Bardzo trudno jest pojąć taki stan rzeczy. Trzeba by się długo zastanawiać, a wiadomo – nie każdy ma czas po temu. A zresztą, zamyślisz się, od tego głowa boli. Po co w takim razie wszystko? Po co pszczoła leci po łące i: „bzzzz…”? podaje głos. Po co motyl? Po co skowronek nad głową, a? Ale: wszystko, wszystko na świecie? Po co? Istotnie jednak treścią tej powieści jest męka myśli… I ta męka myśli może łatwo zostać niedostrzeżona, bo przesłoni ją temat: pierwsza okupacja sowiecka na Litwie. Następuje natychmiast przeskok ku wielkiej polityce; Czytelnicy dzielą się na tych, co wzruszają ramionami: „wiadomo…” i na tych, co odsuwają książkę: „nie chcemy wiedzieć”. I dopiero gdyby Mackiewicz nadał zaborczemu mocarstwu nazwę np. Massagetii, a różne rodzaje policji politycznej przemianował np. na Braci Dobrej Rady, Braci Szczególnej Opieki czy Braci Powszechnego Wesela, zdołałby skierować uwagę ku temu, co, wydaje mi się, leży mu na sercu. Ale to jest niemożliwe, bo jego pisarstwo opiera się na prawdzie szczegółu, a ten szczegół musi brać z konkretnego miejsca i czasu. Jak na ten gatunek „antysowieckiej literatury” będą patrzeć ludzie za lat pięćdziesiąt? Prawdopodobnie znajdą tam zupełnie inne elementy niż czytelnik dzisiejszy. Nie trzeba zapominać, że historia literatury wyznaczyła wybitne miejsce utworom uważanym przez współczesnych jedynie za aktualne pamflety. Te pamflety były wielowarstwowe i czas odsłaniał jedną warstwę po drugiej.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„W odcieniach błękitu” w wersji brajlowskiej

Autor: Karen Kingsbury

Brad Cutler to wschodząca gwiazda jednej z nowojorskich agencji reklamowych. Ma wszystko, o czym można marzyć – sukcesy zawodowe, piękną i kochającą narzeczoną oraz bajkowo rysującą się przyszłość… I wtedy zaczynają go prześladować wspomnienia o dziewczynie z czasów ogólniaka. Utracona niewinność i decyzja, o której nie może zapomnieć. Musi raz jeszcze wrócić na wybrzeże, do Holden Beach, i odnaleźć swoją pierwszą miłość oraz przebaczenie, którego obydwoje tak bardzo potrzebują.

Karen Kingsbury, jedna z ulubionych amerykańskich powieściopisarek, autorka bestsellerów New York Timesa, napisała ponad czterdzieści powieści, sprzedała ponad piętnaście milionów książek. Magazyn Time okrzyknął ją „królową chrześcijańskiej beletrystyki”. Każdego tygodnia Karen otrzymuje setki listów od czytelników. Niektóre z jej książek doczekały się ekranizacji filmowej. Karen mieszka w stanie Waszyngton wraz z mężem Donem i sześciorgiem dzieci, z których troje adoptowali z Haiti.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Pochłaniacz” w wersji brajlowskiej

Autor: Katarzyna Bonda

Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.

Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik – były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy – chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.

Cena: 879 zł (11 tomów)

„Chłopiec z latawcem” w wersji brajlowskiej

Autor: Khaled Hosseini

Uniwersalna opowieść o przyjaźni, zdradzie i próbie naprawienia błędów przeszłości. Wstrząsający obraz Afganistanu – od obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż do przejęcia rządów przez talibów.

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, chce wygrać zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem napadu na Hasana przez bandę miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopca. Z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić ich dom.

Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Nie opuszcza go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. Los daje mu szansę, by dokonać zadośćuczynienia. Musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu, aby ocalić nie tylko siebie…

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Babska misja” w wersji brajlowskiej

Autor: Małgorzata J. Kursa

Małe miasteczko, w którym niewiele się dzieje. Czyżby? Kiedy pewnego dnia ktoś włamuje się do redakcji lokalnej gazety, a na osiedlu domków zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny, spokojna egzystencja zamienia się w lawinę tajemniczych zdarzeń. Policjant Łukasz Szczęsny wszczyna dochodzenie, a Lukrecja i Monika, dwie przyjaciółki mieszkające obok miejsca zbrodni, postanawiają przeprowadzić własne śledztwo. Nie mają pojęcia, jak bardzo odmieni ono ich życie. Strzała Amora, mrówki i zagadkowa morda skryta za pończochą – co jeszcze czai się w ciemnościach?

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Niespodziewany trup” w wersji brajlowskiej

Autor: Małgorzata J. Kursa

Napad na mały lokalny bank uruchamia lawinę wydarzeń, a – specyficznie pojmowane – poczucie odpowiedzialności zmusza członków redakcji „Echa Kraśnika” do przeprowadzenia własnego śledztwa, choć kraśnicka policja nie jest z ich działalności zadowolona. Czy bardziej pomocne będą zeznania świadka napadu? Czy nietypowe przekleństwo pomoże zidentyfikować sprawcę? I czy pewnej małej sprytnej dziewczynce uda się wytypować odpowiedniego kandydata na tatusia?

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Handlarz ksiąg przeklętych” w wersji brajlowskiej

Autor: Marcello Simoni

Pełne przygód poszukiwania tajemniczego manuskryptu. Fascynująca podróż przez Włochy, Francję i Hiszpanię. Skomplikowane zagadki, tajemnicze wskazówki i osobliwe przesłania…

Środa Popielcowa 1205 roku. Ojciec Vivïen z Narbonne szykuje się do ucieczki, ścigany przez jeźdźców w dziwacznych maskach. Zakonnik posiada coś bardzo cennego, czego nie zamierza oddać swym prześladowcom. Po upływie trzynastu lat od tamtego dnia Ignacio z Toledo, kupiec handlujący relikwiami, otrzymuje od weneckiego szlachcica zadanie zdobycia niezwykle rzadkiej księgi, „Uter Ventorum”. Podobno ma ona moc przyzywania aniołów. Raz przywołane istoty nadprzyrodzone są skłonne wyjawić tajemnice potęg niebieskich. Szybko okazuje się, że nie tylko Ignacio poszukuje tajemniczego manuskryptu. W jego posiadanie chcą wejść podejrzani osobnicy, którzy nie zawahają się uciec do podstępu, nawet do zbrodni. Komu pierwszemu uda się odnaleźć księgę? Na jakie poświęcenia gotowi są ci, którzy pragną ją odnaleźć?

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Cień Poego” w wersji brajlowskiej

Autor: Matthew Pearl

Baltimore, 1849. Edgar Allan Poe został pochowany w nieoznaczonym grobie. Społeczność, prasa, a nawet rodzina i przyjaciele zmarłego godzą się z opinią, że Poe był drugorzędnym pisarzem, którego – jako pijaka – spotkał haniebny koniec. Wszyscy zdają się wierzyć w taką wersję wydarzeń – z wyjątkiem młodego prawnika z Baltimore, Quentina Clarka, oddanego miłośnika talentu poety. Chcąc ocalić od zapomnienia postać Poego i rozwikłać zagadkę jego śmierci, mężczyzna ryzykuje swoją karierę i reputację, i rozpoczyna niezwykłą podróż. Młody prawnik szybko odkrywa, że ostatnie dni poety owiane są tajemnicą, a policja uparcie ignoruje sprawę. W miarę postępów prywatnego śledztwa wikła się w sieć złowrogich machinacji, rozsnutą przez tajnych agentów, piękną morderczynię i skorumpowanych handlarzy niewolników… A kiedy jego własna przyszłość zawisa na włosku, Clark uświadamia sobie, że jedynym sposobem ocalenia jest uwolnienie się od losów Poego.

Cena: 639 zł (8 tomów)

„Tańczący z wilkami” w wersji brajlowskiej

Autor: Michael Blake

Dziki Zachód. Żołnierz przebywający samotnie na równinach na północy Stanów Zjednoczonych – w forcie Sedwick – zaprzyjaźnia się z wilkiem, którego nazywa Dwie Skarpety. Wkrótce spotyka także Indian, którzy dają mu miano Tańczący z wilkami. Pomiędzy plemieniem indiańskim a żołnierzem nawiązuje się przyjaźń…

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Dostatek” w wersji brajlowskiej

Autor: Michael Crummey

Chłodne wybrzeża Nowej Fundlandii – tam, gdzie Márquez spotyka się z Faulknerem. W tej niezwykle bogatej powieści ojczysta wyspa Michaela Crummeya, nowofundlandzkiego poety i prozaika, jawi się jako kraina zawieszona między rzeczywistością a mitem. Nie kryjąc inspiracji twórczością Márqueza i wpisując swoją powieść w nurt realizmu magicznego, Crummey przedstawia prawie dwieście lat z życia mieszkańców dwóch osad rybackich. Wybrzeża Nowej Fundlandii to w Dostatku zamknięty świat, targany nieustającymi konfliktami między zabobonem a religijną doktryną, ciemnotą a postępem, starotestamentowymi obsesjami a nadzieją i łagodnością. Świat, w którym rozpaczliwe łaknienie miłości i lepszego życia przekazywane jest z pokolenia na pokolenie niczym nieuleczalna choroba. Rybacy próbują co roku wydrzeć nieprzyjaznej przyrodzie dość pożywienia, by przetrwać kolejną srogą zimę. Ich życie jest naznaczone nie tylko codziennym trudem, ale również niezwykłymi, niewytłumaczalnymi wydarzeniami. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy w brzuchu uwięzionego na płyciźnie wieloryba bohaterowie znajdują tajemniczego mężczyznę: bladego, niemego i cuchnącego rybą – ale żywego. Czy kojarzący się z biblijnym Jonaszem zagadkowy przybysz odmieni ich los?

Powieść wyróżniona prestiżowymi nagrodami Commonwealth Writers Prize for Best Book (Canada and the Caribbean) oraz Canadian Authors Association Literary Award for Fiction. Nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Ból kamieni” w wersji brajlowskiej

Autor: Milena Agus

Powieść o czekaniu i poszukiwaniu. Historia kobiety opowiedziana przez jej wnuczkę. Babcię narratorki poznajemy w 1943 roku, kiedy wbrew własnej woli wychodzi za mąż za czterdziestoletniego wdowca, do szaleństwa w niej zakochanego. Dziwne to małżeństwo – dwoje ludzi, którzy prawie ze sobą nie rozmawiają i sypiają po przeciwnych stronach łóżka. Siedem lat później kobieta zostaje skierowana na leczenie do uzdrowiska. Tam poznaje Weterana – mężczyznę żonatego, kalekę – którego pokocha. Po raz pierwszy pokocha naprawdę. Przez całe dalsze życie będzie wracała pamięcią do tamtego czasu i szukała swojej miłości. Czy uda jej się znaleźć spełnienie?

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Iskra życia” w wersji brajlowskiej

Autor: Erich Maria Remarque

Wiosną 1945 roku więźniowie obozu koncentracyjnego w Mellern doczekali się wyzwolenia. Wśród ocalałych znaleźli się Bucher i jego ukochana Ruth Holland. Powieść E.M. Remarque’a to przejmujące studium obozowego życia: okrucieństwa, specyficznych hierarchii i bezwzględnych zasad, na których tle tym wyraźniej ujawnia się zarówno człowieczeństwo, jak i wszelka nieludzkość. Remarque z wielką znajomością ludzkiej psychiki zarysowuje charaktery i postawy bohaterów zza jednej i drugiej strony drutów, pokazując też, jak łatwo prześladowani mogą stać się prześladującymi.

Cena: 639 zł (8 tomów)

„Wojownik Trzech Światów. Początek” w wersji brajlowskiej

Autor: Robert Kościuszko

Jest rok 1986, młody Szymon Polak przechodzi przez portal czasu i cofa się o 3000 lat. Saul nie zasiada jeszcze na tronie. Polak nie tylko pomaga mu stać się władcą Izraela, ale podejmuje się tajnej misji ochrony słynnej Arki Przymierza przed Filistynami. Jednak Szymona spotyka tam jeszcze większa niespodzianka. Zakochuje się w pięknej dziewczynie i wcale nie chce wracać do domu… Poznaj nieznany początek historii Wojownika Trzech Światów.

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Wojownik Trzech Światów. Strażnicy” w wersji brajlowskiej

Autor: Robert Kościuszko

Pan Grzegorz Jakubowicz musi spłacić dług, w przeciwnym razie jego dni są policzone. Zrozpaczeni Jozue i Osa próbują wyciągnąć tatę z potrzasku. Jest z nimi inspektor Elezar Cherub. Czy Stary Skinol zostanie uratowany od śmiertelnie niebezpiecznego gangu?

Jednocześnie Tomasz i jego ojciec pełnią swą tajną misję w starożytnym Izraelu. Moce ciemności knują najpodlejsze intrygi, aby wydobyć z pana Polaka Tajemny Plan Ostatecznego Uderzenia. Czy Dawid w końcu zostanie królem całego Izraela? Czy jego Wszechwładny Potomek ocali ludzkość od zagłady? Strażnicy Elohima zrobią wszystko, aby pradawne proroctwo zostało wypełnione. Niech nadejdzie czas rozstrzygnięcia!

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Dalekie wiatry” w wersji brajlowskiej

Autor: Sergio Bambaren

Dalekie wiatry to historia nowozelandzkiego małżeństwa, które pod magicznym wpływem starego antykwariusza i jego skarbów, postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie pełne stresu i przyziemnych problemów, i wyrusza w daleką morską podróż w nieznane. Wędrują w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie kim są i czego pragną oraz na to najbardziej fundamentalne: co jest kluczem do szczęścia?

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Zabić gołębia” w wersji brajlowskiej

Autor: Stephen Kelman

„Ta powieść z godnym podziwu mistrzostwem pokazuje przerażonych nastolatków kryjących się pod maskami twardzieli z gangu.” – Observer

„Historia Harrisona, jedenastolatka przybyłego z Ghany do Londynu, wciąga bez reszty. Jedną z najtrudniejszych rzeczy w literaturze jest pisanie z punktu widzenia dziecka – Stephen Kelman robi to genialnie.” – Guardian

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Klucz Jeffersona” w wersji brajlowskiej

Autor: Steve Berry

Kiedy w okolicy hotelu Grand Hyatt, w samym sercu Manhattanu, dochodzi do zuchwałego zamachu na życie prezydenta Danny’ego Danielsa, Malone podejmuje próbę udaremnienia spisku. Śledztwo prowadzi do niebezpiecznej konfrontacji z korsarską Wspólnotą, tajnym bractwem piratów, które powstało za czasów amerykańskiej rewolucji. Razem z Cassiopeią Vitt, Malone przemierza Stany i wypływa na szerokie wody oceanów. W trakcie dochodzenia łamią sekretny szyfr używany przez Thomasa Jeffersona i ujawniają tajemnicę prezydenta Andrew Jacksona – stary dokument sporządzony przez Ojców Założycieli, który dzięki klauzuli konstytucji jest wystarczająco potężny, aby zapewnić bezkarność Wspólnocie.

Cena: 639 zł (8 tomów)

„To oślepiające, nieobecne światło” w wersji brajlowskiej

Autor: Tahar Ben Jelloun

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Maroko, tajne więzienie Tazmamart. Bohater powieści, skazany za udział w zamachu na króla, zostaje – podobnie jak jego towarzysze – osadzony w celi wielkości grobu. Pod ziemią, bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, ma umierać długo i w męczarniach. Jest jednak coś, co sprawi, że po osiemnastu latach nadal będzie żył i kiedy wyjdzie na wolność, opowie innym tę wstrząsającą historię. Tahar Ben Jelloun nada zaś jego relacji doskonałą artystyczną formę.

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących powieści ostatnich lat. Wpisuje się w tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowe tony: orientalną wrażliwość i islamski mistycyzm. Dla jednych książka Ben Jellouna będzie zapisem dramatycznych przeżyć, dla innych – poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim: ukazuje pełnię człowieczeństwa.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Babie lato” w wersji brajlowskiej

Autor: Halina Auderska

„Powieści Auderskiej ukazują ten – wbrew pozorom – najmniej stosunkowo przez literaturę rozpoznany, wschodni wariant polskich dziejów – losy Polaków w Związku Radzieckim, których droga do ojczyzny wiodła przez Lenino. I to przede wszystkim tych, którym historia zadała wyjątkowo trudną lekcję: zróżnicowania pojęcia domu rodzinnego od pojęcia ojczyzny, którym kazała wybierać między ojcowizną a ojczyzną. Auderska tego dramatu nie wycisza. Przeciwnie, czyni z niego motyw przewodni myśli i przeżyć bohatera. Między rozpaczą a ukojeniem będzie zawsze towarzyszyła mu tęsknota. Czyż nie ma do niej prawa również człowiek pogodzony ze swoim losem i w nowym życiu na dobre zakorzeniony, jak Szymon Drozd? Myślę, że właśnie przez to powieść Auderskiej stanowi pewnego rodzaju katharsis… W sugestywności ukazania tego okresu nie ma wśród znanych mi utworów żadnego, który mógłby dorównać. Może właśnie dlatego, że za nim stoi, że na naszych oczach wyłania się to wszystko z zawieruchy wojennej i powoli zaczyna uładzać. W epickim rytmie tej prozy wyczuwa się tętno historii i bicie ludzkiego serca…” Anna Bukowska

Cena: 479 zł (6 tomów)

„W cudzym domu” w wersji brajlowskiej

Autor: Halina Cygler

Miłość, przyjaźń, poświęcenie, polityka i intrygi. W XIX-wiecznej Warszawie na chwilę krzyżują się losy Luizy Sokołowskiej, Joachima von Einstettena oraz Dmitrija Szuszkina. Później los rzuca ich do Gdańska, Paryża, Berlina, a nawet na daleką Syberię. Czasy są niespokojne, a wszystko, co było bohaterom bliskie, ulega przewartościowaniu. Każdym z tej trójki targają wielkie namiętności. Raz po raz wystawiani są na próbę. Czy w tej zawierusze ocalą to, co dla nich najcenniejsze?

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Kula i krzyż” w wersji brajlowskiej

Autor: Gilbert Keith Chesterton

Druk powieści Kula i krzyż został w 1967 roku zablokowany przez Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Peerelowska cenzura uznała za zbyt niebezpieczną dla systemu tę opowieść o pojedynku między wojującym ateuszem a żarliwym katolikiem. Ich walka na śmierć i życie zamienia się z czasem w sojusz: Odkryliśmy coś – mówi jeden z bohaterów – czego obaj nienawidzimy bardziej niż kiedykolwiek nienawidziliśmy siebie wzajem. Książka G.K. Chestertona łączy w sobie sensacyjną i wartką akcję z angielskim poczuciem humoru, a także z ponadczasowymi pytaniami: o wiarę w Boga i pojmowanie Jego istoty.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” w wersji brajlowskiej

Autor: Stieg Larsson

Dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Cena: 799 zł (10 tomów)

„Dziewczyna, która igrała z ogniem” w wersji brajlowskiej

Autor: Stieg Larsson

W kolejnej, po „Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet”, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.

Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, dociera do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie.

Cena: 879 zł (11 tomów)

„Zamek z piasku, który runął” w wersji brajlowskiej

Autor: Stieg Larsson

Dwie ciężko ranne osoby zostają przywiezione do izby przyjęć szpitala Sahlgrenska w Goeteborgu. Jedną z nich jest Lisbeth Salander, poszukiwana listem gończym i podejrzana o podwójne morderstwo. Jest w ciężkim stanie, ma ranę postrzałową głowy, musi natychmiast być operowana. Druga osoba to Alexander Zalachenko, starszy mężczyzna, któremu Salander zadała cios siekierą.

Trzecia i ostatnia część trylogii milenijnej zaczyna się w miejscu, w którym skończyła się „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander przeżyła pogrzebanie żywcem, ale jej problemy wcale się jeszcze nie kończą. Zalachenko jest dawnym profesjonalnym zabójcą na usługach sowieckich służb specjalnych. Ponadto jest ojcem Salander, a jego syn próbuje teraz zabić dziewczynę. Potężne siły chcą uciszyć Lisbeth Salander raz na zawsze. Równocześnie Mikael Blomkvist szpera w ukrytej przeszłości Lisbeth Salander i wkrótce trafia na ślad prawdy. Pisze demaskatorski reportaż, który ma oczyścić Lisbeth Salander i wstrząsnąć w posadach rządem, Säpo i całym krajem. Nareszcie Lisbeth Salander otrzymuje szansę, by rozprawić się ze swą przeszłością. Jest to także szansa, by sprawiedliwość – ta prawdziwa – mogła w końcu zwyciężyć.

Cena: 959 zł (12 tomów)

„Wałkowanie Ameryki” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Wałkuski

Czym w dzisiejszych czasach są Stany Zjednoczone? Światowym supermocarstwem czy kolosem na glinianych nogach? Ostoją wolności dla każdego czy dżunglą, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Czy jest to miejsce przyjazne dla imigrantów czy są traktowani jakby byli obywatelami drugiej kategorii? Czy jest to kraj fanatyków religijnych? Jacy naprawdę są sami Amerykanie? Te i inne pytania w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia Marek Wałkuski, dziennikarz radiowej „Trójki”, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.

„Wałkowanie Ameryki” to książka, która w dowcipny i przenikliwy sposób opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i jego specyfice. Zamiast łatwego krytykowania autor stara się, aby czytelnik mógł zobaczyć to wielkie mocarstwo z różnych perspektyw. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek, a ponadto przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Nasza własna wyspa” w wersji brajlowskiej

Autor: Sally Nicholls

Powieść Sally Nicholls – zwyciężczyni prestiżowej nagrody Waterstones Children`s Book – to książka o rodzinie, przyjaźni i wszystkim, co nas łączy. Porusza i zachęca do rozważań nad tym, co jest ważne.

Jonathan, Holly i Davy po śmierci matki starają się radzić sobie z problemami życia codziennego, za wszelką cenę chcąc uniknąć rodziny zastępczej. Kiedy ich zamożna, lecz ekscentryczna ciotka trafia do szpitala po doznanym wylewie, rodzeństwo składa jej wizytę. Ciotka, nie będąc w stanie mówić ani pisać, przekazuje im zdjęcia, które mogą zaprowadzić ich do spadku. Taki spadek mógłby być rozwiązaniem ich wszystkich problemów. Ale nie tylko ich trójka podąża za tajemniczym skarbem…

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Prezent zapakowany przez Boga. Czy wiesz, czemu warto czekać na seks?” w wersji brajlowskiej

Autorzy: Linda Dillow, Lorraine Pintus

Kobiety i mężczyźni codziennie staczają walkę o wierność i czystość seksualną. Niestety, wiele osób tę walkę przegrywa. Dla jednych te pojęcia stały się już przeżytkiem, dla innych są aktualne tylko do pewnego momentu. Bóg stworzył nas jako istoty, które pragną intymnych związków. Bardzo pragniemy intymności z kimś, kto pójdzie z nami przez życie, kto nas będzie kochał i szanował. Tęsknimy za kimś, komu możemy zaufać i kto używa daru, jakim jest seks, w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.

Dowiedz się:

Dlaczego Bóg stworzył nas osobami seksualnymi? Jakie znaczenie ma małżeństwo? Komu zależy na tym, aby doprowadzić do rozpadu małżeństw? Dlaczego warto czekać pomimo sprzecznych zewsząd głosów? Jak chronić swoją intymność? Jak podnieść się po rozpadzie związku, zdradzie, aborcji?

Autorki książki zachęcają: „Twój Niebiański Ojciec, Ten, który cię kocha i który cię stworzył jako istotę seksualną, chce byś wysłuchała Jego poglądu na temat seksu. Woła cię właśnie teraz. Czy przyjdziesz? Otwórz uszy. Otwórz serce. Bóg chce do ciebie mówić”.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Wszystko dla Pań” w wersji brajlowskiej

Autor: Emil Zola

Akcja powieści wielkiego francuskiego realisty toczy się w ogromnym domu mody „Wszystko dla Pań”. Magazyn ów, w którym wszystko podporządkowane jest zdobyciu klientki, stanowi w istocie metaforę społeczeństwa konsumpcyjnego w pełni rozkwitu. Oszałamiająca ilość tkanin, sukien, dodatków, kapeluszy, dekoracji, perfum, biżuterii, słowem: towaru, ma służyć wyzwoleniu w ludziach nieposkromionej żądzy posiadania, albowiem posiadanie to pozycja społeczna, prestiż i kariera. Toteż i główni bohaterowie powieści są jedynie pionkami w gigantycznej machinie sił rynkowych, a ich uczucia liczą się tylko o tyle, o ile sprzyjają rozwojowi „rewolucji” kapitalistycznej.

Cena: 719 (9 tomów)

„Widnokrąg” w wersji brajlowskiej

Autor: Wiesław Myśliwski

Autor w swojej powieści maluje obrazy z życia codziennego na prowincji. Na świat przedstawiony czytelnik patrzy oczami dorastającego chłopca. Autor opisuje wartości często zapominane w dzisiejszych czasach – ukazuje uczucia, emocje, przeżycia ludzi, zmagających się z warunkami, jakie dyktuje im otoczenie. Myśliwski malowniczo opisuje świat, w którym przyszło żyć bohaterom powieści.

Cena: 799 zł (10 tomów)

„Kwalifikacje niemal olimpijskie” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk

Autor porównuje codzienne zmagania osób niepełnosprawnych do wysiłku podejmowanego podczas przygotowań do wielkich sportowych zawodów. Aby móc żyć jak inni i osiągać satysfakcjonujące rezultaty, niewidomy musi pracować nad sobą każdego dnia. Autor próbuje przekonać czytelników, że codzienny trud i starania mogą przynieść spektakularne efekty.

Cena: 79 zł (1 tom)

„Sportowe rewelacje dla niewidomych” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk

W książce wymieniono kilkanaście dyscyplin sportowych, których zasady w sprytny sposób zostały dostosowane do możliwości osób niewidomych. Pokazuje, że sport nie jest zarezerwowany tylko dla osób widzących, a przyjemność z niego mogą czerpać na równi osoby pełno- i niepełnosprawne.

Książka może być więc niezwykle pomocna dla rodziców i nauczycieli przy organizowaniu podopiecznym wolnego czasu.

Cena: 79 zł (1 tom)

„Umiejętności na wagę złota” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk

Swoboda decydowania o sobie samym należy do podstawowych praw człowieka? Niestety nie jest to takie proste, kiedy jest się zależnym od innych. Jakie jest na to lekarstwo? Trzeba się odważyć i wyjść! Można to zrobić z pomocą białej laski, albo (jeszcze lepiej) – wziąć ze sobą laskę, komórkę i system nawigacyjny – i radzić sobie tak jak widzący. Odwaga osobista jednak nie wystarczy. Gdy nie ma się laski, komórki i systemu nawigacyjnego, otoczenie nie jest udźwiękowione i ubrajlowione, nawet odważni mogą mieć kłopoty. Autor opisuje jak radzić sobie z codziennością jako osoba niewidoma lub niedowidząca.

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Śpiewnik pieśni patriotycznych” w wersji brajlowskiej

Śpiewnik zawiera 30 pieśni, wśród których możemy znaleźć między innymi „Bogurodzicę”, „Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotę”, „Warszawiankę” czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Każda pieść opatrzona została krótką notą informacyjną.

Cena: 79 zł (1 tom)

„16 kolorów w talii” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk

„Jeśli myślisz, Drogi Czytelniku, że „nie można mówić ze ślepym o kolorach”, to jesteś w błędzie. Książka napisana została przez Marka Kalbarczyka, założyciela Fundacji Szansa dla Niewidomych, twórcę pierwszego w Polsce syntezatora mowy i systemów informatycznych dla osób niewidomych. Poradnik pokazuje świat, którego nie znasz, bo nie widzisz. Którego nawet sobie nie możesz wyobrazić. A jeśli jednak widzisz, to dzięki tej książce, jej formie i treści, otwiera się przed Tobą znany i nieznany świat.

Marek Kalbarczyk proponuje podróż przez 16 barw, którymi opisuje świat. To 16 nowatorskich propozycji tematycznych oraz wzorców dla specjalistów pracujących z osobami niewidomymi – programów zajęć szkolnych i rehabilitacyjnych. Kolor grafitowy odnosi się do technik komputerowych, kolor fioletowy to kultura i uczestnictwo w niej, zielony oznacza turystykę, malinowy zaś hobby, a złoto – jak złoty medal – odnosi się do sportu.

Autor tego poradnika stawia na obustronną otwartość społeczną zarówno osób widzących, jak i niewidzących. Relacje społeczne prowadzą do aktywności, do samorealizacji, do… życia. Są rezultatem skutecznej i wielokolorowej rehabilitacji. „Poznajcie nas i dajcie sami się poznać” – mówi Autor.

Książka ta jest jedyna w swoim rodzaju ze względu na Autora, który nie widząc – widzi, żyje pełnią życia, pracuje, wraz z przyjaciółmi pomaga innym, marzy i osiąga to, o czym marzy.” – Dr Joanna Staręga-Piasek

„16 kolorów w talii” to nowoczesny poradnik rehabilitacyjny, w którym autor wyjaśnia znaczenie poszczególnych działań przywracających osobom niewidomym sprawność i nadzieję na udane życie. Stanowią one spójny zbiór tematów i przypominają autorowi talię kart. Każdemu z nich nadaje kolor, podyktowany mu przez wyobraźnię. Jak się okazało, tego rodzaju wyobrażenia dotyczące rzeczy, zjawisk, aktywności mają inni niewidomi. Zaproponowana przez Marka Kalbarczyka talia ma siłę sprawczą i prowadzi wielu niewidomych do sukcesów: dobrego wykształcenia, ciekawej pracy, niezależności finansowej i rodziny. Nowoczesne podejście do kwestii niwelowania skutków niepełnosprawności wzroku prowadzi do ważnej konkluzji, iż rozwijanie sprawności i podtrzymywanie na duchu są niezbędne dla wszystkich, a nie jedynie niewidomych czy słabowidzących. Warto sięgnąć nie tylko po tę publikację oraz inne książki tego autora, ale przede wszystkim po jego życiowe rady.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Świat otwarty dla niewidomych. Szanse i możliwości” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk

Jak przekonać niewidomych do codziennych wysiłków mających na celu maksymalne zniwelowanie skutków inwalidztwa? Wymaga to przecież niebywałej pracowitości i systematyczności. Trudno jest postawić to zadanie osobom, które i bez tego mają wiele problemów. Do codziennych trudności dokładamy im w ten sposób kolejne obowiązki. Czy to stosowne forsować uparcie taki trudny model życia? Można przecież mieć podejście minimalistyczne. Niewidomi mają i tak wiele do nadrobienia. Wykonanie każdej czynności zabiera im więcej czasu i sił niż innym. Najprostsze rzeczy stają się w ich przypadku skomplikowane, a osiągnięcie czegokolwiek może być sukcesem wartym odnotowania. Może lepiej oszczędzić wysiłku, wychodząc z założenia, że w ich przypadku i tak niewiele da się zrobić?

Nowoczesna rehabilitacja stawia sprawę konkretnie: weźmiesz się do pracy i będziesz sumienny, to osiągniesz sukces. Nie wytrzymasz, zabraknie ci woli – przegrasz – zostaniesz sam z własnym żalem. Gdy się uda, będziesz żył z innymi i przestaniesz odczuwać brak wzroku. Praca nad sobą i satysfakcja, albo łatwizna i rozczarowanie.

Każdy może pójść własną drogą, byle na końcu móc się pochwalić sukcesem. Jaką zatem rolę powinniśmy odegrać my? Skoro wiemy, że prawdziwa rehabilitacja nie jest łatwa, powinniśmy starać się pomagać niewidomym na każdy możliwy sposób. Nie uda się im wiele osiągnąć bez naszych doświadczeń i rad. Książka ta ma na celu zachęcenie do pracy nad sobą. Przedstawiamy zbiór opowiadań i wywiadów, które prezentują możliwości niewidomych. Jesteśmy pewni, że zgromadzony tu materiał jest przekonujący. Będziemy poczytywać sobie za sukces przekonanie do nowoczesnej rehabilitacji choćby jednego niewidomego. Argumentów potrzebują również ci, którzy im pomagają. Od nich bowiem zależy, czy szkoły i uczelnie będą tak nowocześnie zorganizowane, by niewidomi mogli do nich uczęszczać na równi z innymi, czy będą mogli znaleźć pracę w swoich zawodach, czy będą mogli poradzić sobie na ulicach miast i korytarzach urzędów. Wydaje się, że przy odpowiedniej pomocy inwalidztwo wzroku już teraz przestaje być dotkliwą niepełnosprawnością. Potwierdzają to bohaterowie zamieszczonych wywiadów. Czy nie jest fascynujące, że niewidomy profesor z powodzeniem wychowuje studentów na Akademii Sztuk Pięknych? Czy nie są wystarczająco przekonujące przykłady znakomitych niewidomych muzyków, tłumaczy, informatyków i matematyków? Trzymajmy więc kciuki za nich i za ich następców.

Cena: 399 zł (5 tomów)

„Brajlowska notacja matematyczna. Jak to zapisać, a jak odczytać?” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk, Jan Omieciński

Poradnik stanowi nieocenioną pomoc dla niewidomych uczniów, ich nauczycieli oraz ich bliskich. Osoby niewidome używają alfabetu Ludwika Braille’a od niemal dwustu lat. System brajla ulegał modyfikacjom, ale jego rdzeń pozostał nienaruszony. Podobnie ma się rzecz z notacją matematyczną, w której przyjęto system zapisu prof. Helmuta Ephesera, realizujący postulaty środowiska niewidomych. W roku 1955 powstała pierwsza wersja notacji, ulepszona następnie przez samego prof. Ephesera w 1986, zaś w roku 2000 w projekcie Komitetu Badań Naukowych Polskiej Akademii Nauk stworzono jej polskie rozszerzenie. Bardzo specjalistyczna publikacja zawiera właśnie tę najnowszą, rozszerzoną notację, przyjętą jako obowiązujący standard przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Czy notacja matematyczna dla niewidomych jest trudna? Na pierwszy rzut oka może sprawiać takie wrażenie. W gruncie rzeczy jednak system prof. Ephesera został tak logicznie skonstruowany, że daje się go opanować w ciągu kilku dni. Dzięki temu poradnikowi stanie się to z pewnością łatwiejsze i przyjemniejsze.

Cena: 599 zł (4 tomy)

“Tamar” w wersji brajlowskiej

Autor: Francine Rivers

Tamar. Jedna z pięciu zwykłych kobiet, które odegrały niezwykłą rolę w dziejach ludzkości. Jej imię zostało uwiecznione w najważniejszej genealogii świata – w „Rodowodzie Łaski”. Zdradzona przez mężczyzn, którzy decydowali o jej losie, postanowiła walczyć o prawo do wiary w kochającego Boga. Rodowód Łaski: Tamar to pierwsza część fascynującej sagi o pięciu kobietach wymienionych w biblijnej genealogii Jezusa Chrystusa.

Cena: 159 zł (2 tomy)

„Polowanie na Escobara. Historia najsłynniejszego barona narkotykowego” w wersji brajlowskiej

Autor: Mark Bowden

Pablo Escobar – jeden z najbogatszych kryminalistów w historii. U szczytu potęgi kontrolował 80% światowego rynku kokainy, dyktując warunki kolumbijskiej władzy i grając na nosie Stanom Zjednoczonym. Rozpętał terror zamachów i krwawą wojnę narkotykową. Jego sława wykroczyła daleko poza granice obu Ameryk. Bezwzględność, arogancja i wyrachowanie sprawiły, że imię Escobara do dziś owiane jest legendą, a jego biografia stała się podstawą popularnego serialu „Narcos”.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Brutalna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci” w wersji brajlowskiej

Autor: Anna Malinowska

Wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach porwanych przez nazistów i zniemczanych, w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu. Po latach ofiary tamtych zdarzeń opowiadają autorce swoje zdumiewające, dramatyczne i pełne zaskakujących konsekwencji historie…

„A więc można było i tak: mieć jasne włosy, błękitne oczy, odpowiedni rozmiar czaszki i kości policzkowych. Być kochaną przez mamę, rozpieszczanym przez tatę i mimo to, któregoś dnia, zostać uprowadzonym z domu do III Rzeszy wprost w objęcia nowych, niemieckich rodziców. Anna Malinowska opowiada przejmująco o losach germanizowanych dzieci, które po wojnie odnajdowane i oddawane polskim rodzicom już nigdy nie umiały odnaleźć się w życiu. Przywraca też pamięć wybitnego adwokata Romana Hrabara, który odkrył przed światem zbrodniczą działalność ośrodków hodowli nordyckiej rasy i poświęcił życie na niesienie pomocy ich ofiarom”.

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „1945. Wojna i pokój”

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan” w wersji brajlowskiej

Autor: Dariusz Rosiak

„Tysiące wschodnich chrześcijan ginie dziś z rąk islamskich fanatyków, setki tysięcy ucieka z miejsc, w których mieszkali przez stulecia. Są zastraszani i wysiedlani, a my przyglądamy się bezczynnie jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy nagrania z egzekucji i — jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie — organizujemy akcje humanitarne. Nie chciałem do nich dołączać ani uprawiać salonowej moralistyki. Wolałem wyruszyć w podróż, spróbować opisać świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom. Czym innym ma być dobra podróż, jeśli nie wyrazem szacunku dla ludzi i ich historii, adoracją miejsc i rzeczy?” – pisze we wstępie Dariusz Rosiak, znakomity dziennikarz i reporter, autor książki.

Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył śladem wschodnich chrześcijan. Pojechał tam, skąd pochodzą i tam, dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji. To historia, która toczy się na naszych oczach i nikt nie wie jak się skończy. To historia wielkiej, liczącej ponad dwa tysiące lat kultury, ale i śmierci, rzezi, prześladowań, opowiadana przez zwykłych ludzi.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej” w wersji brajlowskiej

Autor: Święta s. M. Faustyna Kowalska

„Dzienniczek” zawiera osobiste zapiski św. Siostry Faustyny, polskiej zakonnicy, wizjonerki i mistyczki, której Jezus zlecił przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Niezwykłe dzieło duchowe, zachwycające swą prostotą i mądrością. Kieruje ono do każdego z nas osobiste wezwanie do bezgranicznego zawierzenia Bogu, który jest „samym Miłosierdziem”. Dzienniczek jest bogatym źródłem i inspiracją do poznawania Bożego Miłosierdzia dla wszystkich wiernych.

Cena: 959 zł (12 tomów)

„Nie ma jednej Rosji” w wersji brajlowskiej

Autor: Barbara Włodarczyk

W swoich telewizyjnych reportażach Barbara Włodarczyk przybliżyła Rosję polskim widzom. Teraz po raz pierwszy odłożyła kamerę i sięgnęła po klawiaturę.

Rosja z książki Włodarczyk to nie tylko Moskwa i stołeczny glamour. Dziennikarka podpatruje nastolatki w czasie szkoleń ze strzelania w moskiewskiej szkole kadetek, śledzi historię dziewczyny porwanej w Dagestanie, w wiosce Niżniewasiliewka spotyka milionera, który przeżył nagłe nawrócenie duchowe. Bohaterowie jej opowieści to ludzie prości, z pozoru wręcz przeciętni, a jednak zdumiewający, podobnie jak czasy, w którym przyszło im żyć. Ich losy pozwalają czytelnikowi dojrzeć przemiany, które zaszły w Rosji w czasie dwóch dekad.

Książkowy debiut Barbary Włodarczyk to świadectwo wieloletniej, rzetelnej pracy dziennikarskiej. Zbiór reportaży, napisanych z werwą i prostotą, odsłania cząstkę owej jakoby nieuchwytnej „rosyjskiej duszy”.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Marzenia i tajemnice” w wersji brajlowskiej

Autor: Danuta Wałęsa

W bardzo osobistej książce „Marzenia i tajemnice” była pierwsza dama opowiada o życiu u boku Lecha Wałęsy, o rodzinie i miłości, a także o przemianach politycznych. Z kart książki wyłania się dzielna, poszukująca miłości i rodzinnego szczęścia kobieta, którą życie postawiło w samym centrum historycznych wydarzeń. Zajęta domem i gromadką dzieci, często nieludzko zmęczona, pod nieobecność męża tworzącego „Solidarność” była opoką całej rodziny. Czytając wspomnienie Danuty Wałęsy śledzimy nie tylko losy licznej rodziny mieszkającej w gdańskim blokowisku, ale również fragment wielkiej historii Polski widziany oczami byłej pierwszej damy.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Dzieci Metresy” w wersji brajlowskiej

Autor: Daphne du Maurier

Biograficzna powieść o początkach rodziny Du Maurierów to kontynuacja dziejów słynnej kochanki diuka Yorku („Metresa”). Mary Anne Clarke, zmuszona do opuszczenia Anglii, odbywa liczne podróże po Europie, aby w końcu osiąść w Paryżu. Jej córka Ellen, poważna i mądra panna na wydaniu, ma zupełnie inne poglądy na życie niż niefrasobliwa i swobodna matka. Ellen zawiera znajomość z Louisą Du Maurier, nauczycielką na paryskiej pensji. Ich przyjaźń przypieczętuje małżeństwo Ellen z bratem Louise – wynalazcą i muzykiem. Trójka dzieci Ellen i Louisa-Mathurina Du Mauriera odziedziczy zarówno artystyczne zdolności ojca, jak i niespokojnego, awanturniczego ducha babki, która – choć stara i schorowana – wciąż knuje intrygi i marzy o wywołaniu kolejnego skandalu na angielskim dworze.

Cena: 479 zł (6 tomów)

„Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo” w wersji brajlowskiej

Autor: Eben Alexander

Przez tydzień leżał w głębokiej śpiączce. Lekarze dawali mu minimalne szanse na wyleczenie. Jego ciało nie reagowało na żadne bodźce, a mózg prawie przestał funkcjonować. Kiedy tonął w mroku, stało się coś, czego żaden naukowiec nie mógł się spodziewać. Odkrył Niebo.

Eben Aleksander, znakomity neurochirurg i szanowany wykładowca Uniwersytetu Harwarda, przez lata podchodził sceptycznie do zagadnień wiary. Swoje życie poświęcił nauce i ufał jedynie faktom. Pod wpływem dramatycznego zdarzenia zgłębił największą tajemnicę ludzkości i przewartościował swoją racjonalną wizję świata. Jest to niezwykła relacja spisana ręką naukowca specjalizującego się w badaniu mózgu, przedstawiająca piękną wizję zaświatów.

Od wydawcy: „Przeżycie doktora Eberta Alexandra, bliskie doświadczeniu śmierci, jest najbardziej zdumiewającym, o jakim słyszałem w czasie ponad czterdziestu lat moich badań nad tym zjawiskiem. To żywy dowód na istnienie życia po życiu”. – Raymond A. Moody, autor książki „Życie po życiu”

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Wałęsa. Człowiek z teczki” w wersji brajlowskiej

Autor: Sławomir Cenckiewicz

„Wałęsa. Człowiek z teczki” to ostry, demaskatorski pamflet stanowiący kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy. Tym razem autor, popularny historyk, zrezygnował z opasłych naukowych tomów i napisał książkę bez przypisów, która odsłania nowe i skrywane dotąd fakty dotyczące „naszej ikony”. Cenckiewicz w przystępnej formie opisuje jaskrawą prawdę o esbeckich źródłach mitu Wałęsy, zarzucając mu współpracę z SB. Uderza w elity III RP, oskarżając je o sprzeniewierzenie się i poniżenie narodowego ruchu „Solidarność”.

Prawda czy kłamstwo? Prawdziwa książka czy fałszywy film? Jeśli pozostajesz lojalny wobec Sierpnia’80 i idei „Solidarności”, wybór będzie oczywisty!

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Gwiazdy kina PRL” w wersji brajlowskiej

Autor: Sławomir Koper

Kolejny bestseller Sławomira Kopra z cyklu o elitach PRL przenosi czytelników w świat filmu tej epoki. Beata Tyszkiewicz, Pola Raksa, Andrzej Wajda, Bogumił Kobiela, Daniel Olbrychski, Jerzy Skolimowski, czyli wielcy aktorzy i reżyserzy. Autor jak zwykle ze swadą kreśli sylwetki tych legendarnych postaci. Opisuje ich sukcesy, porażki i zwykłe codzienne życie.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie” w wersji brajlowskiej

Autor: Piotr Witt

Poznaj nowe fakty związane z wczesnym okresem obecności Fryderyka Chopina w Paryżu. Na jakie etapy można podzielić jego pobyt w tym mieście? Jak wyglądało życie naszego mistrza fortepianu, kiedy nie zdobył jeszcze ogólnoświatowej sławy? Ten późniejszy, kiedy Fryderyk Chopin stał się bogaty i sławny, znamy stosunkowo dobrze. Jego koncerty były zapowiadane na afiszach, każdy krok był odnotowywany w pamiętnikach m.in. jego uczniów.

Jak jednak żył Fryderyk Chopin przed swoim wielkim triumfem? Jak w ciągu kilku miesięcy przeobraził się z nieudanego kandydata w pianistę koncertowego, w jednego z najdroższych profesorów fortepianu i kompozytora utworów wykonywanych w ogromnych salach?

Piotr Witt opisuje swoje przełomowe odkrycie związane z określeniem dokładnej daty i miejsca pierwszego koncertu Fryderyka Chopina. Robi to w taki sposób, że nawet osoba nie związana z muzyką poważną niemal fizycznie poczuje klimat Paryża pierwszej połowy XIX wieku.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Myśli nowoczesnego Polaka” w wersji brajlowskiej

Autor: Roman Dmowski

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego. Oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we wstępie: „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”.

Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie to dzieło sprzed stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

Rafał Ziemkiewicz: „Już pierwsze zdanie fundamentalnej pracy Dmowskiego – o tych, którzy uważają „że Polak nowoczesny powinien być Polakiem jak najmniej” i myśleć albo o sobie, albo o całej ludzkości – pokazuje, jak bardzo książka ta znowu jest dziś potrzebna. W istocie zarówno zawarta w niej analiza polskiej słabości, jak i wskazania, jak je przemóc i wydostać się z poniżenia, są w naszej obecnej sytuacji niezwykle aktualne.”

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Zdarzyło się w Polsce. Odzyskana niepodległość” w wersji brajlowskiej

Autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła

To zbiór 10 opowiadań poświęconych jednemu z najbardziej burzliwych okresów w historii naszego kraju, począwszy od czasów II Rzeczpospolitej, poprzez okupację hitlerowską, na życiu w PRL-u skończywszy. Wydarzenia z tego przedziału czasowego opowiedziane zostały z perspektywy powstańców śląskich, żołnierzy Armii Krajowej, uczestników Bitwy Warszawskiej, a także repatriantów zza Buga. Autorami opowieści są współcześni twórcy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonujący się historią.

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy” w wersji brajlowskiej

Autor: Bohdan Urbankowski

To wybór najważniejszych opinii Józefa Piłsudskiego dotyczących naszej historii, polityki, charakteru i mentalności narodowej. Zebrane tu zostały niebywale trafne, nieraz nawet bulwersujące obserwacje i wnioski, które nic nie straciły na aktualności. Książka okazuje się zadziwiającym komentarzem do obecnych wydarzeń w naszym kraju, tak jakby Marszałek dziś obserwował nasze życie polityczne i społeczne. Myśli Piłsudskiego pochodzą z całego okresu jego niezwykle barwnego życia – od czasów PPS-owskiej konspiracji, przez działalność strzelecką, Legiony Polskie, wojnę polsko-bolszewicką, przewrót majowy, aż po ostatnie lata. Marszałek odwołuje się często do wybitnych postaci polskiej i europejskiej kultury oraz historii. Opinie jego przyjmują formę maksym lub dłuższych wypowiedzi, a całość przybiera znakomitą szatę literacką.

Cena: 239 zł (3 tomy)

„Czy fizyka jest nauką humanistyczną?” w wersji brajlowskiej

Autor: Prof. Michał Heller

Autor przekonuje, iż fizyka jest nauką humanistyczną, pod warunkiem, że nie uprawiają jej rzemieślnicy, lecz wirtuozi. Wśród fizyków krąży powiedzenie, że wszystkie nauki dzielą się na fizykę i zbieranie znaczków. Czy jest to przejaw ich megalomanii, czy tylko nieco żartobliwe wyrażenie przekonania, że fizyka jest nauką podstawową? Zarówno wśród „zwykłych” ludzi, jak i naukowców dominuje przeciwstawianie nauk ścisłych naukom humanistycznym. Czasem czyni się to wywyższając ścisłość nauk ścisłych, czasem wskazując na ich ograniczenia, niemożność uchwycenia prawdziwej, żywej złożoności, której nie mogą uchwycić struktury formalne. Tymczasem to przeciwstawienie nie jest absolutne: u źródeł podstawowych pojęć matematyki i fizyki leżą doświadczenia potoczne, odniesienia do człowieczej perspektywy postrzegania świata, próby jego spontanicznego modelowania, sądy wartościujące – jednym słowem takie zachowania, które można znaleźć również u podstaw nauk humanistycznych.

Cena: 639 zł (8 tomów)

„Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie” w wersji brajlowskiej

Autor: Katarzyna Pinkosz

O życiu decydują sekundy. Wypadek, udar, zakrztuszenie: co roku kilkanaście tysięcy osób w Polsce zapada w śpiączkę. Co powoduje, że niektórzy się z niej budzą, choć lekarze nie dawali im szans? Rodzicom Agnieszki Terleckiej sugerowano, że jej serce czy nerka może komuś uratować życie. Agnieszka wybudziła się i skończyła studia. Reżyser Mariusz Kobzdej po ośmiu miesiącach w głębokiej śpiączce wrócił do życia. Żużlowca Piotra Winiarza wybudził warkot motoru. Trzynastoletniego Dawida – gol strzelony przez Cristiano Ronaldo. „Wybudzenia” to poruszające historie osób, które wyszły ze śpiączki i tych, którzy nadal o to walczą, tak jak Ola – córka Ewy Błaszczyk. Połowa osób nazywanych czasem „roślinami” czuje, widzi, słyszy. Gdzie są, kiedy wydaje się, że „tu” ich nie ma?

„Wybudzenia” to też niezwykłe rozmowy z ludźmi, którzy przeciągają śpiących na „naszą” stronę, to pytania o sens życia, jego wartość i o to, kiedy rzeczywiście jest jego koniec.

Cena: 319 zł (4 tomy)

„Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu” w wersji brajlowskiej

Autor: Prof. Michał Heller

Wybitny uczony w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch wartościach, które na pozór się wykluczają: religii i nauce. Heller wspomina również o trudach swojego życia i dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.

Cena: 559 zł (7 tomów)

„Karawana do marzeń” w wersji brajlowskiej

Autorki: Wanda Rutkiewicz i Ewa Matuszewska

Książka jest kontynuacją publikacji „Na jednej linie”. „Karawana do marzeń” powstała w 1992 roku. W tym samym czasie Wanda Rutkiewicz zaginęła podczas wyprawy na Kanczendzongę. Książka jest jedynym w swoim rodzaju hołdem złożonym wielkiej polskiej himalaistce przez jej przyjaciółkę. Wanda Rutkiewicz jest nazywana najwybitniejszą himalaistką świata w XX wieku. Opisywana historia skupia się na osiągnięciach górskich Wandy Rutkiewicz – zdobywczyni Mount Everest.

Cena: 479 zł (4 tomy)

„Jan Karski – wybitny dyplomata, honorowy obywatel i świadek nadziei” w wersji brajlowskiej

Autor: Marek Kalbarczyk

Przedmowa: prof. Jan Żaryn

Książka jest poświęcona Janowi Karskiemu, jego misji i zasługom tak dla Polaków, Żydów, jak i całej ludzkości. Ten sławny łodzianin był ważną i zasłużoną postacią w walce z masową eksterminacją ludności żydowskiej w czasie wojny. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, ryzykował swoje życie, by ratować Żydów skazanych na śmierć w gettach i obozach zagłady. Heroiczna walka i pr